TCMB Faiz Kararını Açıkladı: Şimdi Ne Olacak? - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
TCMB Faiz Kararini Acikladi Simdi Ne Olacak
2 yıl önce
2 yıl önce

TCMB Faiz Kararını Açıkladı: Şimdi Ne Olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugünkü toplantıdan da 150 baz puanlık bir faiz indirimi en yeniuçıyla belirlendi. Hemen hemen hepsi piyasa aktörleri faizin 100-150 baz puan arasında ineceğine kesin gözüyle bakıyordu. Dolgünisıyla piyasa oyuncularının da büyük ölçüde hazırlıklı olduğu bir en yeniuçla karşılaştığını söyleyebilirim.

Karar devamındası hemen hemen herkesin bu en yeniuça rağmen dövizde neden bir hareket olmadı sorusunun yanıtı da tam bu noktada saklı.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi piyasa Ağustos günindaki sürprizden bu yana ne adım atılacağı meselesunda gayet net. Öte yandan dövizde bir beklenmeyen hareket olmasına da TCMB’nin de bir şekilde izin vermeyeceğini, konumi gelirse döviz satarak yanıt vereceğini de biliyor. Hal böyle olunca faiz indirimi ve bunun üzerine geçtiğimiz yıl sık sık karşılaştığımız kur atağının olmayacağı meselesunda kafası net.

O nedenle de bu en yeniuçın geleceğine dair verilen net sinyallerden devamında kazanç araçlarını ona göre tasarlamış durumda. Yani piyasa kazancı başka konumde aramaya işe koyulmıştı.

Bakın mesela Borsa İstanbul!

TCMB’nin toplantısı yaklaştıkça Borsa İstanbul’da özellikle bankacılık hisselerinde ciddi yukarı yönlü hareketler görmüştük. Bunun temel nedeni tam da yukarıda bahsettiğim beklentide gizli. Faiz indirimi beklentisi, bankaların bu indirim ile hisse senetlerindeki artış beklentisi ile birleşti ve fiyatlar yukarı doğru gitti.

Piyasa profesyonelleri bu hamleyi yaparken, küçük yatırımcı da elbette özü çabasıyla bir yol bulmaya çalışıyor. Yüksek enflasyon altında birikimleri eriyen küçük tasarruf sahipleri de özüne iki yol seçmiş gibi görünüyor.

Birinci grup Borsa İstanbul’daki kervana takılmış durumda. Oraya para girişinin devam etmesinde bir etken de bu. Nitekim geçtiğimiz aylarda yaşananların en yeniucunda SPK tarafından işe koyultılan manipülasyon soruşturmasını bir kenara koyarsak küçük tasarruf sahibi hala enflasyona karşı özüni en iyi koruyacak araçlardan birinin Borsa olduğunu düşünüyor.

İkinci grup ise kripto varlık piyasalarında fırsat kovalar durumda. Ancak bu piyasalarda küresel kaynak girişi de önem taşıdığından daha uzun vadeli beklentiler öne çıkmış gibi görünüyor.

Bu en yeniuçın bize anlattığı ise çok net bir şekilde bu iki aracın önümüzdeki dönemde de tasarruf sahiplerinin odağında olacağını gösteriyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu işlemleri yaparken, hepsi dünya ekonomilerinde artan durgunluk riski ve yine Türkiye ekonomisinde artan risklerin yaratabileceği şokları da dikkate almak olacaktır.

TCMB’nin önümüzdeki ay da faiz indirimi sürecini devam ettireceği ve özellikle ekonomide döviz açığının değerlendiğı bir dönemde para politikası aracının önemsizleşeceği bir ortamla karşı karşıya olduğumuz gerçeğini unutmamamız lazım.

Son dakika gelişmelerden anında havadisdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da konum alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri en çok risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve özü araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin özü sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmgünin. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede konum alan makalelerin yazarları yatırım en yeniuçlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce özü araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde konum vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com ongünindan tamamen bağımsız olarak sitede konum alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kişisi sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait havadis içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda ygünimlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer hepsi içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem işe koyultılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ İzmir web tasarım