Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler! - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Haftanin Altin ve Bitcoin Grafigi Cikti Iste Beklenenler
11 ay önce
11 ay önce

Haftanın Altın ve Bitcoin Grafiği Çıktı: İşte Beklenenler!

Altın fiyatları Cuma günü, birimın yükselmesiyle hazine getirilerinin düşmesine rağmen geriledi. Ancak fiyat ard arde üçüncü haftgüni da yükselişle en yenilantı. Teknik çalışan Ross Burland, altının teknik resmini değerlendiriyor. Kripto cephesinde ise Bitcoin 31.000 birimlık genel direncin üzerine çıkmakta zorlanıyor. Ancak kripto çalışani Rakesh Upadhyay’a göre, boğaların fiyatın 29.500 birim desteğinin altına düşmesine izin vermemiş olması pozitif bir durum.

Altın fiyatları için gözler Federal Reserve’de olacak!

ABD Doları yükselerek 7 gün en yeniunda altını uluslararası alıcılar için daha pahalı hale getirdi. Ayrıca, altın fiyatındaki üçüncü günkü düşük kapanışlar, Federal Reserve’in politika komitesinin gelecek 7 günki iki günlük toplantısı öncesinde gerçekleşti. Beklentiler, Fed’in ABD faiz oranlarında 25 baz puanlık bir artışa gitmesi yönünde. Bununla birlikte, çoğu altın yatırımcısı için önemli olan orta ve uzun vade. Ancak enflasyon ve ekonominin yavaşladığına dair raporların ardından, çok az kişi merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını daha da artırmasını bekliyor. Dahası, bazıları da yeni yılda faiz artırımlarını geri çekmeye işe koyulmasını beklemeye işe koyuldı. Öte yandan TD Securities çalışanleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’in Haziran günindaki duraklama en yeniuçının ardından önümüzdeki 7 gün faiz artışlarına devam etmesi bekleniyor. Temmuz güninın bu döngünün en yeni faiz artışını getireceğini öngörmekle birlikte, Komite’nin henüz bu değişimin sinyalini vermekte rahat olduğunu düşünmüyoruz. Nitekim Fed Başkanı Jerome Powell, muhtemelen bu yıl ek bir faiz artışının hala geçerli olduğunu yineleyecektir.

Altın fiyatı 7 günlık ve günlük grafikleri

Bu durum altın fiyatını grafiklerde bir yol ayrımında bırakıyor ve bu her iki şekilde de olabilir. Altın fiyatlar, Cuma günü gerilese de ard arde üçüncü haftgüni da yükselişle en yenilantı.

Fitil, daha düşük zaman dilimlerinde zarardaki gibi boğa beklentileri bırakıyor.

Aşağıdaki 3 7 günlık grafiklerde, altın fiyatının yükseliş döngüsü içinde şimdiye görecek şekilde daha en çok bir tepe yapamadığını görüyoruz.

1690257606 780 Haftanin Altin ve Bitcoin Grafigi Cikti Iste Beklenenler

Ayılar taahhütte bulunursa, altın fiyatında baskın trend çizgisi desteğine doğru önemli bir düşüş ve 1.617 birim yakınındaki kilit yapıyı kırma riski var.

Altın fiyatı bir dönüm noktasında.

Bu arada, kısa vadeli şekile geri dönecek olursak, altın fiyatının bir yol ayrımında olduğunu görebiliriz.

Altın

Fiyat geçen 7 günnın ve günin en en çok seviyelerini kırdı. Ancak günilar harekete geçtikçe ikna edemiyor. Düzeltme, 1.945 birim yakınlarındaki en yeni yapısal düşük seviyelerin testine doğru yönelebilir:

Altın fiyatı, düşüş şekilü

1690257607 657 Haftanin Altin ve Bitcoin Grafigi Cikti Iste Beklenenler

Altın fiyatlarında yükseliş şekilü

Altın

Öte yandan, altın fiyatı kuzey yönündeki yörüngesini yeniden ulaştı. Bu doğrultuda, geçen günin en en çok seviyelerinin üzerinde kapanış ettiğını görebiliriz.

Altın fiyatı açılış aralığı beklentileri

Haftaya Pazartesi günü işe koyulrken, Perşembe günü 7 günnın ve geçen günin en en çok seviyelerinin başarısız bir şekilde kırıldığını belirtmek gerekiyor. Bunun ardından sarı metal iki gün ard arde düşüşler yaşadı. Böylece, üçüncü gün de düşük kapanışlar gerçekleşti. Cuma günü de bir önceki günün ve 7 günnın en düşük seviyelerini kırmaya devam etti. Tüm bunlar bize bilgi veriyor:

  1. Long pozisyonlar en çokte sıkışmış durumda.
  2. Short’lar karda.
  3. Cuma günü önceki 7 günnın en düşük seviyelerini kıran üç seans düşüş yaşadık.

Tüm bunlar, önceki 7 günnın ve Perşembe gününün en düşük seviyelerinin altından gelen ilk denge için güniları tuzağa düşürmek için bir ‘short squeeze’e işaret ediyor:

Altın

15 ve 30 dakikalık grafikler, yukarıda ve zarardaki gibi.

Altın

Bitcoin (BTC) fiyat verii

Bitcoin en yeni birkaç gündür 20 günlük üssel hareketli hemen hemennın (30.036 birim) altında sabit durumda. Ancak güniların fiyatı 50 günlük basit hareketli hemen hemenya (28.979 birim) düşürememiş olması olumlu bir işaret.

Altın
BTC günlük grafiği. Kaynak TradingView

Bu, boğaların pes etmediğini ve her küçük düşüşte alım ettiklarını gösteriyor. Ayıların BTC’yi zarar çekmede tekrarlanan başarısızlığının alıcıları çekmesi mümkün. Fiyat 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarsa, BTC’nin 31.000 birimlık genel dirence doğru yükselmesi olası. Fiyatın 31.000 ila 32.400 birimlık bölgenin üzerine çıkması, 40.000 birima görecek şekilde olası bir rallinin yolunu açabilir. Öte yandan, fiyat düşer ve 50 günlük SMA’nın altına inerse, güniların geri dönüş ettiğını gösterecektir. BTC’nin daha zaman en yenira 24.800 birimlık desteğe doğru düşmesi muhtemel.

Altın
BTC 4 saatlik grafik. Kaynak TradingView

Dört saatlik grafikteki hareketli hemen hemenlar düzleşiyor. Ayrıca, göreceli güç endeksi (RSI) orta noktaya yükseldi. Bu da aralığa bağlı hareketin bir süre daha devam edeceğini gösteriyor. Boğalar fiyatı 50 günlük SMA’nın üzerine çıkarırsa, BTC’nin 30.500 birima yükselmeye çalışması mümkün. Ardından da 31.000 birima yönelmesi muhtemel. Aşağı yönde izlenecek önemli destek 29.500 birim. Bu seviyenin düşmesi halinde BTC’nin 27.500 birima görecek şekilde gerilemesi olası.

Son dakika gelişmelerden anında havadisdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da konum alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri en çok risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve özü araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin özü sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmgünin. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede konum alan makalelerin yazarları yatırım en yeniuçlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce özü araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde konum vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com ongünindan tamamen bağımsız olarak sitede konum alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kişisi sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait havadis içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda ygünimlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer hepsi içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem işe koyultılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.