Haftaya Bu Olaylar Altın ve Bitcoin İçin Çok Kritik Olacak! - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
1688958008 Haftaya Bu Olaylar Altin ve Bitcoin Icin Cok Kritik Olacak
11 ay önce
11 ay önce

Haftaya Bu Olaylar Altın ve Bitcoin İçin Çok Kritik Olacak!

Yükselen küresel getiriler 7 gün boyunca XAU/USD üzerinde baskı yaratmaya devam etti, buna rağmen altın alıcıları 1.900 abd parasıı korumzamanı başardı. Cuma günkü karışık istihdam raporu, paritenin 7 gün en yeniu öncesinde toparlanmasını sürdürmesine yardımcı oldu. ABD’den gelecek Haziran zamanı enflasyon verileri, FED’in faiz şekilü üzerindeki potansiyel etkisi sebebiyle bir zaman en yeniraki önemli katalizör olabilir. İşte Bitcoin, altın ve genel piyaszamanı etkilemesi olabilecek olaylar…

Geçen 7 gün ne oldu?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi ABD’de finans piyasaları Pazartesi günü yarım gün çalıştı ve Salı günü Bağımsızlık Günü tatili sebebiyle kapalı ktopladı. Bu nedenle, 7 günnın başında ticari faaliyetler durgun seyretti. Bununla birlikte, Haziran zamanı ISM İmalat PMI verisinin olabilecekden zzamanıf çıkması Pazartesi günü XAU/USD’nin yükselmesine yardımcı oldu. Ticaret koşulları 7 gün ortasında normalleşmeye işe koyulrken, ABD-Çin gerginliğinin tırmanması sebebiyle güvenli liman akımları harekete hakim oldu. Çin, elektrikli araç ve yarı iletken üretiminde kullanılan bazı önemli metallerin ihracatına 1 Ağustos’tan beri geçerli olmak üzere kontroller getirdiğini duyurdu. Wall Street Journal, Biden yönetiminin misilleme olarak Çinli şirketlerin ABD bulut bilişim hizmetlerine erişimini kısıtlamaya çalışabileceğini bildirdi. ABD Doları (USD) riskten kaçınma eğiliminden fayda sağladı. Bu da XAU/USD’nin düşmesine neden oldu.

Çarşamba günkü Amerikan seansının en yenilarında, FED’in Haziran zamanı politika toplantısının tutanakları, bazı politika yapıcıların 25 baz puanlık (bps) bir faiz artışını tercih ettiğini ortaya koydu. Tutanaklarda buna ek neredeyse hepsini kapsayan katılımcıların 2023 yılında ilave faiz artışları öngördükleri belirtilmekte.  Automatic Data Processing (ADP) tarafından Perşembe günü yzamanınlanan verilere göre, ABD özel sektöründe istihdam Haziran zamanında 497.000 değerlendi. Bu rakam 228.000 olan piyasa beklentisinin çok üzerinde gerçekleşti ve erken Amerikan seansında USD’ye destek sağladı. Ayrıca, ISM Hizmetler PMI Mzamanıs zamanındaki 50,3 seviyesinden Haziran zamanında 53,9’a yükseldi. Diğer yandan, İstihdam alt endeksi 49,2’den 53,1’e oldu. İyimser ABD verilerinin ardından gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi Mart zamanından bu yana ilk kez %4’ün üzerine çıkarken, altın yönünü güneye çevirdi ve 1.900 abd parasıa yaklaştı.

Ancak Amerikan seansının ikinci yarısında USD gücünü kaybederek XAU/USD’nin toparlanmasını sağladı. Bu hareket, yatırımcıların ilgili tahvil getirilerinde görülen keskin yükselişler üzerine Euro ve Sterlin gibi diğer büyük para birimlerine ilgi göstermesinin bir ürünü gibi duruyor. Nitekim, XAU/EUR ve XAU/GBP çiftlerinin her ikisi de Perşembe günü yaklaşık %0,5 değer kaybetti. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Cuma günü bildirdiğine göre, ABD’de tarım dışı istihdam Haziran zamanında 209.000 değerlendi. Bu rakam 225.000 olan piyasa beklentisinin altında gerçekleşti ve USD’nin yeniden sat sat baskısı altına girmesine neden oldu. İstihdam raporunun altında yatan ayrıntılar, İşsizlik Oranının %3,7’den %3,6’ya gerilediğini ve yıllık ücret enflasyonunun %4,4’te sabit ktopladığını gösterdi. USD bu verilerden faydalanmakta sıkıntı yaşadı. Altın fiyatı 7 gün en yeniu öncesinde 1.930 abd parasıa doğru yükseldi.

Gelecek 7 gün altın ve Bitcoin için neler var?

XAU/USD için bir zaman en yeniraki potansiyel katalizör Çarşamba günü belli olacak ABD Haziran zamanı enflasyon verileri olacak. Piyasalar, manşet enflasyon olarak adlandırılan yıllık Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) Mzamanıs zamanında kaydedilen %4’lük artışın ardından Haziran zamanında yıllık bazda %3,5’ten daha az artmasını bekliyor. Volatil gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen aylık Çekirdek TÜFE’nin ise %0,3 oranında artması beklenmekte. 0,1 ya da daha düşük bir değer, Fed’in çekirdek enflasyonun sabit kalacağı yönündeki görüşüne ters düşeceği için USD üzerinde ağır bir baskı yaratacaktır.

Manşet enflasyon beklendiği gibi yumuşasa bile, aylık Çekirdek TÜFE’nin %0,4 veya daha zirve olması USD’yi destekleyebilir ve XAU/USD’nin değer kazanmasını zorlaştırabilir. Perşembe günü Asya seansında Çin’den gelecek Ticaret Dengesi verileri yakından izlenmekte. Çin’in ihracatı Mzamanıs zamanında yıllık bazda %7,5 aztopladı ve ticaret fazlası 65,81 milyar abd parası olarak gerçekleşti. İhracatın daha da daralması ve ticaret fazlasının azalması, Çin’in ekonomik şekilüne ve bunun gelecekteki altın talebi üzerindeki potansiyel olumsuz etkisine ilişkin şüpheleri yeniden canlandırabilir. Günün ilerleyen saatlerinde ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Haziran zamanı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıklayacak.

1688958005 103 Haftaya Bu Olaylar Altin ve Bitcoin Icin Cok Kritik Olacak

Piyasa katılımcıları Fed yetkililerinin yorumlarını incelemeye devam edecek. 25-26 Temmuz’daki politika toplantısı öncesinde Fed 15 Temmuz’da en yeniuçtma dönemine girecek. Önümüzdeki 7 gün politika yapıcıların piyasa beklentilerini yönlendirme fırsatı olacak. Güvercin yorumların 10 yıllık ABD getirisinin %3,75 konsolidasyon alanına ulaşmasına neden olması durumunda, XAU/USD yükseliş ivmesi kazanır. Öte yandan, 10 yıllık getirinin %4’ün üzerinde istikrar kazanması halinde paritenin toparlanma girişimlerinin sınırlı kalması muhtemel.

Bitcoin üzeirndeki potansiyel etkisi

Olayların Bitcoin üzerindeki potansiyel etkileri, küresel piyasa duyarlılığını ve yatırımcı davranışını nasıl etkilediklerine bağlı olacaktır. Yükselen küresel getiriler, ekonomik krizler, jeopolitik gerilimler ve para politikası en yeniuçları gibi faktörler geleneksel finans piyasalarında belirsizlik ve dalgalanma yaratabilir. Piyasaların çalkantılı olduğu dönemlerde bazı yatırımcılar Bitcoin’i bir değer saklama aracı ya da ekonomik istikrarsızlığa karşı bir koruma olarak görür. Bu da Bitcoin’e yönelik talebin artmasına ve fiyatın potansiyel olarak yükselmesine yol açar. Öte yandan, piyasa katılımcıları belirsiz zamanlarda altın gibi geleneksel güvenli liman varlıklarına yönelmeyi tercih ediyor. Böyle bir durumda Bitcoin bazı zorluklarla karşılaşma riski altında. Nihayetinde, bu olayların Bitcoin üzerindeki spesifik etkisi, çeşitli faktörlerin karmaşık etkileşimine ve o zamanki piyasa dinamiklerine bağlı olacaktır.

19 Wall Street Analisti: Altın Şimdi Bu Rakamlara Oynuyor!

Altın teknik şekilü

Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi Cuma günü 50 seviyesine yükselerek satıcı ilgisinin eksikliğini yansıttı. XAU/USD 1.930 abd parası (20 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA), azalan trend çizgisi) üzerinde stabilize olduğunda, 1.950 abd parası (100 günlük SMA), 1.960abd parası (en yeni yükseliş trendinin Fibonacci %23,6 ayarlamasi, 50 günlük SMA) ve 1.980 abd parasıı (statik seviye) hedefleyebilir.

Aşağı yönde, 1.900 abd parası (Fibonacci %38,2 geri çekilme, psikolojik seviye) güçlü destek olarak sağlam kalmaya devam ediyor. Bu seviyenin altında bir günlük kapanış, satıcıları çeker ve 1.870 abd parası’a (200 günlük SMA) doğru uzun bir düşüşün kapısını açar. Böylece 1.845 abd parası (Fibonacci %50 ayarlama) zarar yönde bir zaman en yeniraki hedefler olarak görülmekte.

1688958005 808 Haftaya Bu Olaylar Altin ve Bitcoin Icin Cok Kritik Olacak

Altın olabilite anketi

Cuma günkü toparlanmaya rağmen, FXStreet Tahmin Anketi, düşüş eğiliminin yakın vadede bozulmadan kalmasının beklendiğini gösteriyor. Bir 7 günlık hemen hemen hedef 1.917 abd parasıda hizalanmakta. Bir aylık şekil, hemen hemen 1.937 abd parası hedefle karışık kalmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında havadisdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da konum alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri zirve risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve özü araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin özü sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmzamanın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede konum alan makalelerin yazarları yatırım en yeniuçlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce özü araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde konum vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onzamanından tamamen bağımsız olarak sitede konum alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kişisi sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait havadis içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yzamanımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer hepsini kapsayan içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem işe koyultılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.