Meme kanserinde erken tanı, doku zararlarını da engelliyor - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Meme kanserinde erken tani doku zararlarini da engelliyor
2 yıl önce
2 yıl önce

Meme kanserinde erken tanı, doku zararlarını da engelliyor

Durhan, AA muhabirine ettiğı duyuruda, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğuna dikkati etti.

Sağlık Bakanlığınca yürütülen kanser tarama programlarının erken tanı ve tedavi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Durhan, “Meme kanseri en sık 45-60 yaş aralığında görülüyor ve çok sinsi ilerleyen bir hastalık. Bu nedenle özellikle bu yaş grubundaki kişilere yılda 1 kez mamografi ettirmelerini öneriyoruz.” ifadesini kullandı.

Kadınlarda 20 yaşından beri de aylık özü özüne muayenenin yapılması gerektiğini aktaran Durhan, “20 yaşından beri hepsi kadınlar da adet döneminin start verngıcını baz alarak, 7-12’nci günü arasında mutlaka özü özüne muayene yapmalı. Eğer göğarde ele gelen şişlik, ağrı, meme başında kanlı akıntı gibi şikayetler olursa mutlaka bir bilirkişia başvurulmalı.” diye meseleştu.

Meme kanserinde erken tani doku kayiplarini da engelliyor

“Erken teşhiste kemoterapiye gerek kalmayabiliyor”

Doç. Dr. Abdullah Durhan, hastalığın erken dönemde yakalanmasının tedavide ve cerrahi operasyonlarda ciddi avantaj sağladığını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

“Meme kanserinin farklı tedavileri var, hastalık her kişide farklı bir seyir izleyebiliyor. Fakat erken dönemde tanı koyduğumuz bir hastada sadece kitlenin bulunduğu bölgeyi temizlekonumek, meme dokusunu almadan tedavi etme imkanı bulunuyor. Çok erken dönemde yakaladıysak kemoterapiye bile gerek kalmıyor. Bu yüzden tarama programlarına mutlaka uyulmalı.

Ülkemizde her 8 kadından 1’i meme kanserine yakalanıyor. Çok sık bir oran bu. Meme kanseri erken dönemde yakalandığında hastalar hem daha kolay tedavi oluyor hem de memenin tamamının alınması gibi olumsuzlukla karşı karşıya kalmıyor.”

“Sentinel örnekleme yöntemi” hastalara ameliyat devamındası konfor sağlıyor

Szamanilı merkezde uygulanan “sentinel lenf nodu örnekleme yöntemi”nin Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de kullanıldığını anlatan Durhan, bu yöntem sayesinde hastalığın koltuk altına sıçrzamanip sıçramadığının anlaşıldığını ve böylelikle hastalara gerekmedikçe koltuk altı ameliyatı yapılmadığını söyledi.

Doç. Dr. Durhan, bu yöntemin hastalara cerrahi operasyon devamındası ciddi bir konfor sağladığını vurguladı.

1667088008 613 Meme kanserinde erken tani doku kayiplarini da engelliyor

İki yıllık kanser mücadelesini ulaştı

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meme kanseri tedavisi gören 2 çocuk annesi 49 yaşındaki Özlem Özbek de kanserle savaşı kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

İki yıl önce özü özüne muayene ettiğı esnada göğsündeki fındık büyüklüğündeki kitleyi fark edip aile hekimine başvurduğunu anlatan Özbek, daha devamında çekilen mamografi ve yapılan diğer tetkiklerle kanser teşhisini ettiğını, bir süre takip altında kettiğını ve en en yeniunda da ameliyata en yeniuç verildiğini dile getirdi.

Cerrahi operasyonunu gerçekleştiren Doç. Dr. Durhan ve hepsi hastane ekibine teşekkürlerini ileten Özbek, şunları aktardı:

“Ameliyatımın ardından 7 ay kemoterapi ettim, 2 7 gün önce bitti. Bugün en yeniuçlarım oldu ve çok şükür hepsi temiz. Artık 3 ayda bir ve devamındasında da 6 ayda bir kontrollerim devam edecek. Çok şükür kanseri yendim. Allah doktorlarımdan, hastane çalışanlarından bin kere razı olsun, iyi ki karşıma oldular.”

“Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum”

Özbek, kanserle mücadele sürecinde çok zor günler geçirdiğini vurgulayarak, şöyle meseleştu:

“Bugün en yeniuçlarımı ettiğımda özümi yeniden doğmuş gibi hissettim. Hayatım yeniden başlıyor, bundan devamında her şey daha güzel olacak. Saçlarım çıkmaya start verdı, kaşlarım, kirpiklerim dökülmüştü ama onlar da yeniden çıkacak. İki yıllık tedavi sürecimde hep normal hayatıma devam ettim, aileme, çocuklarıma sıkıntılarımı hissettirmemeye çalıştım. Bu günler geçecek dedim ve şükür öyle de oldu.”

Doç. Dr. Abdullah Durhan da hasta Özlem Özbek’in özülerine başvurduğunda meme kanserinin yzamanilmış durumda olduğunu belirterek, ameliyat ve kemoterapinin ardından şu anki sağlık durumunun çok iyi olduğunu kaydetti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek yzamanimlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.