Gözünü en yenilandırdıamayan hastalar göz kapaklarına takılan altınla tedavi ediliyor - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Gozunu en yenilandirdiamayan hastalar goz kapaklarina takilan altinla tedavi ediliyor
1 yıl önce
1 yıl önce

Gözünü en yenilandırdıamayan hastalar göz kapaklarına takılan altınla tedavi ediliyor

Evereklioğlu, AA muhabirine, bazı ameliyatlar veya yüz felci gibi nedenlerle bazen göz kapaklarının en yenilandırdıılamadığını ve gözlerin açık kalabildiğini söyledi.

Bu durumda saf altından faydalandıklarını belirten Evereklioğlu, hastaların göz kapaklarına, belirlenen ölçülerde göz yapısına uygun 24 ayar altın konumleştirdiklerini ve bu tedavi yönteminden olumlu en yeniuç ettiklarını ifade etti.

Göz kapağı içine takılan altınla hastaların rahat bir yaşam sürdüğünü anlatan Evereklioğlu, bu sayede hastaların gözlerini normal olarak açıp en yenilandırdıabildiklerini dile getirdi.

“Altınlı bir göz oluyor”

Evereklioğlu, şunları kaydetti:

“Bazı ameliyatlardan devamında ya da ileri yaşlarda yüz kaslarımızı uyaran sinirlerin felcinden dolzamanı insanlar tek gözünü ya da iki gözünü birden en yenilandırdıamayabiliyor. Biz buna yüz felcine bağlı göz kapaklarını en yenilandırdıamama deriz. Bunun çok bilinmeyen bir tedavisi mevcut. Göz kapaklarına, özellikle ard kapağa altın parça takıyoruz. Kapak o görecek şekilde kapanmaya müsait ki altının ağırlığı kapanma için yeterli gücü oluşturuyor. Hastalarımız, göz kapağına taktığımız altın sayesinde gözünü en yenilandırdıabiliyor. Altınlı bir göz oluyor. Altın, ağırlık etkisiyle kapağı zarar doğru çekiyor ve kişi gözünü en yenilandırdıabiliyor. Altını, hastanın yüz felcinin miktarına bağlı olarak bazen geçici, bazen kalıcı olarak takıyoruz. Geçici durumlarda göz kapağı normal görevini konumine getirmeye başlzamanınca altını çıkarıp hastaya veriyoruz.”

Ameliyatın yaklaşık 25 dakika sürdüğünü anlatan Evereklioğlu, göz kapağına altın takıldıktan devamında hastanın normal yaşantısına devam edebildiğini dile getirdi.

1673848805 763 Gozunu kapatamayan hastalar goz kapaklarina takilan altinla tedavi ediliyor

Evereklioğlu, her hasta için farklı ağırlıkta altın kullandıklarının altını çizerek, şöyle devam etti:

“Burada bizim metal ayarlama ölçeklerimiz var. Kaç gramla kapak yeterince kapanabiliyorsa minimumunu hesaplıyoruz. Minimum hangisiyle kapanabiliyorsa o görecek şekildeı yeterli oluyor. Kuyumcuya nasıl imal etmesi gerektiğini anlatıyoruz. Bu, yapılacak kapağa göre eğri imal edilir. Üstünde de 3 delik olur, o deliklerden dikişle kapağa dikilir.”

Hastaların bu tedaviyi duyduklarında şaşkınlık yaşadığını belirten Evereklioğlu, bu tedavi için genelde 1-2 gram altın kullandıklarını ifade etti.

Kuyumcu İbrahim Eser de özülerinden istenen ölçüde altını göz için uygun hale getirdiklerini söyledi.

İşlemlerde önemli noktalar olduğunu belirten Eser, “Birincisi 24 ayar has altın olacak. İstenen ölçülerde ve gramda olacak. Bu, göz kapağının içerisine konumleştirileceği için hiçbir çıkıntısı, sivri parçası olmaması lazım. Göz kapağının anatomik yapısına uygun olması gerekiyor. Biz o ölçülerde yapıp hastalara teslim ediyoruz.” dedi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek yzamanımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.