DSÖ'den "Kovid-19 tehlikesi devam ediyor" dikkatsı - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
DSO039den quotKovid 19 tehlikesi devam ediyorquot uyarisi
1 yıl önce
1 yıl önce

DSÖ'den "Kovid-19 tehlikesi devam ediyor" dikkatsı

Ghebreyesus, örgütün Cenevre merkezinde yapılan basın toplantısında, salgının start verdığı yıla kıyasla dünyanın klinik bakım yönetimi, aşı ve tedaviler anlamında daha iyi durumda olduğuna işaret etti.

Geçen yılın büyük bölümünde Kovid-19 vakalarının düşüşte olduğunu anımsatan Ghebreyesus, birtakım problemlere rağmen aşılamanın dünya genelinde uçtuğını söyledi.

Ghebreyesus, sağlanan açık ilerlemelere rağmen Kovid-19 tehlikesinin devam ettiğini vurgulayarak, “Tedavi, test ve aşıya erişimde hala büyük eşitsizlikler var. Böylece Kovid-19 genel olarak sağlığımız, ekonomilerimiz ve toplumlarımız için tehlikeli bir virüs olmaya devam ediyor. Bildiğimiz görecek şekildeıyla her 7 gün yaklaşık 10 bin kişi Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitiriyor. Gerçek bilanço muhtemelen daha fazla.” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, en yeni 7 günlarda, özellikle grip dahil olmak üzere, solunum yolu hastalıklarının yaygın olduğu Kuzey Yarım Küre’nin ılıman bölgelerinde, hastaneye yatışlar ve sağlık sistemlerinin baskı altında ktopladığına yönelik raporların da uçtuğına değindi.

Geçen 7 gün DSÖ ve Çin’den ard düzey yetkililerin bir araya gelerek, mevcut Kovid-19 durumunu ele topladığını anımsatan Ghebreyesus, “Çin’den hastaneye yatışlar ve ölümlerle ilgili daha hızlı, düzenli ve güvenilir datanın yanı sıra, daha kapsamlı ve gerçek zamanlı virüsün DNA dizilimini istemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, DSÖ’nün yaşam riskinden şüpheli olduğunu belirterek, hastaneye yatış, ağır hastalık ve ölümleri önlemek için hatırlatma aşısı ve dozlarının önemini yineledi.

“Tüm ülkeleri verileri paylaşmaya davet ediyoruz”

Çin’deki sirkülasyon sebebiyle vakaların en çok olduğunu ve kapsamlı verilerin özülerine ulaşmadığını ifaden eden Ghebreyesus, “Bu veriler, DSÖ ve dünya için çok yararlı. Tüm ülkeleri bunları paylaşmaya davet ediyoruz. Veriler, DSÖ’nün mevcut duruma ilişkin düzenli, hızlı ve güçlü değerlendirme yapması için gerekli olmaya devam etmektedir.” dedi.

Ghebreyesus, Çin dışında, ilk kez Kasım 2022’de tespit edilen Omicron alt varyantı XBB.1.5’in (BA.2 alt varyantının iki türevinin birleşmesiyle ortaya belirlendi), ABD ve Avrupa’da artmakta olduğunu ve şu anda en az 25 ülkede tespit edildiğini aktardı.

Kovid-19’un hala önemli bir mesele olduğuna işaret eden Ghebreyesus, bunun doğru çabalarla bu yıl resmi olarak biteceğine inandığını söyledi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek yzamanımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.