Çad'ın eski Çevre Bakanı'nın eşi, riskli doğum için Türkiye'yi tercih etti - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
1662465635 Cad039in eski Cevre Bakani039nin esi riskli dogum icin Turkiye039yi tercih
2 yıl önce
2 yıl önce

Çad'ın eski Çevre Bakanı'nın eşi, riskli doğum için Türkiye'yi tercih etti

Çad’da yaşayan 37 yaşındaki Moussa, 4 kez sezaryenle doğum ettiğı için doktorların beşincisini riskli bulmasıyla eski Çevre Bakanı olan eşi Ahmat Mbodou Mahamat ile hastane arzamanışına girdi.

Doktorların daha iyi olduğu için Türkiye’yi tercih etmesi üzerine Moussa, 3 bin kilometre yol katederek kızının zirve lisans eğitimi topladığı Karabük’te sezaryenle doğum etti.

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Bülbül’ün gerçekleştirdiği başarılı ameliyatla sağlıklı erkek çocuk dünyaya getiren Moussa, evladına “Adam (Adem)” ismini verdi.

“Türkiye’nin doktorları daha iyi olduğu için babam özellikle burzamanı seçti”

Moussa’nın Karabük Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde zirve lisans eğitimi alan kızı Aida Kani Ahmat Mbodou, AA muhabirine, annesinin Çad’da sezaryenle dördüncü doğumunu yaparken sıkıntı yaşadığını anlattı.

Doktorların beşinci sezaryeni tehlikeli gördüğünü ifade eden M’Bodou, “Biz de Türkiye’yi tercih ettik. Türkiye’nin doktorları daha iyi olduğu için babam özellikle burzamanı seçti. Ben Karabük’te yaşıyorum. Bu nedenle Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesini tercih ettik.” dedi.

“İmkanlarımız yeterli”

Hastanenin başhekimi Doç. Dr. Nihat Yılmaz da Karabük Üniversitesinin, Türkiye’de en fazla uluslararası öğrenciye sahip üniversite olduğunu söyledi.

Burzamanı en çok Çad’dan gelen öğrencilerin tercih ettiğini aktaran Yılmaz, Aida’nın da 5 yıldır Karabük Üniversitesinde eğitim topladığını kaydetti.

Uluslararası öğrencilerin ailelerinin de tedavi için hastanelerine geldiğini belirten Yılmaz, “Bizde ameliyatlarını veya tedavilerini gerçekleştiriyorlar. Bu, sağlık turizmi açısından, ülkemize, üniversitemize ve hastanemize katkı açısından ve bizi tercih edenlere hizmet açısından güzel bir şey. İnşallah bu tarz hizmetlerin ve ameliyatların uluslararası öğrencilerimizin yakınlarına devam edeceğini düşünüyorum. İmkanlarımız yeterli.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, daha önce de ameliyata gelenlerin olduğunu dile getirerek, “Bunu daha da yaygınlaştırmalıyız. Karabük’ün sağlık turizmi açısından daha iyi konumlere geleceğini düşünüyorum.” dedi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek yzamanımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ İzmir web tasarım