O ülkedeki kritik seçim en yeniuçlandı! Kazanan isim belli oldu - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
O ulkedeki kritik secim en yeniuclandi Kazanan isim belli oldu
11 ay önce
11 ay önce

O ülkedeki kritik seçim en yeniuçlandı! Kazanan isim belli oldu

Son dakika havadisi: Brezilya’da devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu yüzde 50,83 oy alan solcu eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ulaştı. Brezilya Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) seçim en yeniuçlarını paylaştığı internet sayfasında, seçimin matematiksel olarak tamamlandığı, açılmayan sandıkların en yeniucu etkilemeyeceği belirtildi.

“DEMOKRASİ” NOTUYLA PAYLAŞTI

Daha önce Brezilya’yı iki dönem yöneten Lula, yüzde 2’den az farkla seçimin galibi oldu. Lula, Twitter hesabından Brezilya bayrağını “Demokrasi” notuyla paylaştı.

Luiz Inacio Lula da Silva, 1 Ocak 2023’te devlet başkanlığını Bolen yeniaro’dan devralacak.

AA-20221030-29301570-29301558-BREZILYADAKI_GENEL_SECIMLER

HAPİSTEN DEVLET BAŞKANLIĞINA

Brezilya’ya 2003-2010 yıllarında iki dönem başkanlık yapan 77 yaşındaki Lula da Silva, hakkında açılan yolsuzluk davaları sebebiyle bir buçuk yıl hapiste kalmış, davaların düşürülmesiyle yeniden başkanlık yarışına girmişti.

AW746996_02

Sendikacı kökeniyle, İşçi Partisi’nin ilk başkanı olan Lula da Silva, uyguladığı sosyal yardımlar sayesinde yaklaşık 30 milyon Brezilyalının fakirlikten kurtulmasını sağlayarak Brezilyalıların sevgisini ulaştı.

AW746996_04
Lula da Silva, 31 Aralık 2010’da başkanlık görevini bırakana görecek şekilde sevilen bir lider olarak öne oldu yine de 2011’de özüsi ve partisi hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları adına gölge düşürdü.

lula

Yolsuzluk davaları sebebiyle 580 gün hapiste kalan Lula da Silva’nın bu davalardan hüküm giymesi, 2018’de Bolen yeniaro’nun ulaştığı seçimlerde aday olmasına engel oldu.

Kasım 2019’da tahliye edilen Lula’nın, ettiğı cezalar ve yolsuzluk davalarının, 2021’de bu davalardan sorumlu yargıç Sergio Moro’nun davalarda taraflı ve politik davrandığına hükmeden Yüksek Mahkeme tarafından düşürülmesi üzerine seçimlere katılmasının önü açıldı.

Bu arada, Bolen yeniaro hükümetinde, 1 Ocak 2019’dan 24 Nisan 2020’ye görecek şekilde Adalet Bakanlığı görevini yürüten Sergio Moro, aralarında çıkan anlaşmazlık sebebiyle istifa etmişti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ölüler Günü geçidi! Yüz binler akın etti! Kaybettikleri sevdiklerini böyle anıyorlarÖlüler Günü geçidi! Yüz binler akın etti! Kaybettikleri sevdiklerini böyle anıyorlar
Boğaziçi Film Festivali'nde Şebnem Korur Fincancı gerilimi! Boğaziçi Film Festivali’nde Şebnem Korur Fincancı gerilimi!
Türk lirasına büyük saygısızlık!Türk lirasına büyük saygısızlık!

Adblock test (Why?)

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ İzmir web tasarım