Ethereum’da (ETH) Spot ve Vadeli Piyasalar Arası Fiyat Farkı Merge Sonrası Kapanıyor - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Ethereumda ETH Spot ve Vadeli Piyasalar Arasi Fiyat Farki Merge
2 yıl önce
2 yıl önce

Ethereum’da (ETH) Spot ve Vadeli Piyasalar Arası Fiyat Farkı Merge Sonrası Kapanıyor

Ethereum’da (ETH) vadeli işlemler ve spot piyasalar arasındaki negatif fark Merge güncellemesinin ardından neredeyse kapandı.

Ethereum ağını İş Kanıtı sisteminden (PoW) Hisse Kanıtı sistemine (PoS) geçiren Merge güncellemesi öncesinde spot piyasa fiyatı ve vadeli işlemler piyasası fiyatı arasında 20 birima varan fiyat farkları meydana geldi. Güncellemeye doğru artarak açılan fiyat farkı güncelleme devamındasında hızla kapanarak neredeyse 0’a indi.

Piyasanın genel işleyişinde vadeli işlem piyasalarının fiyatlarının spot piyasalardan zirve olması alışılmış bir durumdur. Ancak Ethereum’da yatırımcıların olası bir fork durumunda verilecek airdroplardan faydalanmak için spot piyasaya yüklenmesi ve özülerini hedge etmek için vadeli piyasalardan kısa (short) pozisyonlar almaları 1 aylık vadede Ethereum vadeli piyasasının spot piyasadan daha düşük fiyatlarla işlem görmesine neden oldu.

Deribit ve diğer birçok kripto para borsası güncelleme sırasında Ethereum’un sahiplik kgünitlarını topladığını bu sayede Ethereum sahiplerine 1:1 oranında ETHPOW (ETHW) token verdiğini belirtti. Deribit CCO’su Luuk Strijers Coindesk’e verdiği demeçte mesele hakkında şu ifadelerde bulundu:

Vadeli ve spot işlemler arasındaki fark 20 birima görecek şekilde açıldı. Bu ETHPOW’un potansiyel değerini yansıtan güzel bir gösterge.

Birleşmeden hemen devamında kredi ile topladıkları spot ETH’leri geri iade eden veya vadeli piyasasında açtığı hedge işlemlerini en yenilanan kişisilar, piyasalar arası farkın neredeyse 0’a inmesine neden oldu.

Yazının kaleme yapıldığı sırada Ethereum spot piyasalarda 1582,78 birimdan vadeli piyasalarda ise 1582,35 birimdan işlem görüyor.

Adblock test (Why?)

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ İzmir web tasarım