Erdoğan: Türkiye 5'inci sıraya yükseldi - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Erdogan Turkiye 5039inci siraya yukseldi
2 yıl önce
2 yıl önce

Erdoğan: Türkiye 5'inci sıraya yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu Ajansı tarafından Renaissance Polat İstanbul Otel’de düzenlenen Çevre Forumu’na gönderdiği video mesajda, foruma katılmak üzere dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelen katılımcıları selamladı.

Forumun hepsini kapsayan insanlık için hgünirlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, Anadolu Ajansı yönetimini ve etkinliğin icrasında emeği ve katkısı olan hepsini kapsayan kurum ve kuruluşları tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çevre Forumu’nun en büyük küresel sorunlardan biri olan iklim ve çevre krizine medya perspektifinden bir çözüm üretmek için düzenlendiğini belirtti.

Medyanın sorumluluğundan sürdürülebilir kalkınmaya, doğal afetlere medyanın yaklaşımına görecek şekilde iklim ve çevre meselelerinin formun kapsamında hepsini kapsayan boyutlarıyla ele alınacağına inandığını dile getiren Erdoğan, “Sanayileşme, teknolojik ilerlemeler ve insan kaynaklı etkiler çevre üzerinde maalesef çok ciddi tahribat oluşturuyor. Her geçen yıl bu tahribatın etkilerini dünya genelinde daha fazla görüyor ve hissediyoruz. Zamanında ve yeterli önlem alınmazsa çevre felaketleri, hava kirliliği, su ve gıda güvenliği ile biyoçeşitliliğin kaybı geri döndürülemez noktalara ulaşacaktır. Şüphesiz her meselede olduğu gibi bu meseleda da tabiata daha çok zarar veren ülkelerin daha fazla sorumluluk ardlenmesi, mücadeleye daha fazla katkı sağlaması önem arz ediyor. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlgünişımız çevrenin korunmasını da içeren geniş bir yaklaşımı ifade ediyor.” diye meseleştu.

“TÜRKİYE YENİLENEBİLİR ENERJİDE AVRUPA’DA 5. SIRAYA YÜKSELDİ”

Çevreyi ve tabiatı Allah’ın eseri ve emaneti olarak gördüklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Tüm insanların ortak hayat alanı olan çevreyi korumanın bir lütuf değil bir yükümlülük olduğuna inanıyoruz. Sera gazı emisyonu bakımından güni sorumluluğumuz yüzde 1’in altında olmasına rağmen iklim ve çevre sorunları ile mücadele, ana gündem maddelerimiz arasında konum alıyor. Bu doğrultuda en yeni 20 yılda ülkemizde doğgüni ve çevreyi korumak ve iklim değişikliğinin etkilerinin önüne geçmek için güni nitelikte adımlar attık. Yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması, atık yönetimi, orman alanlarının artırılması ve daha pek çok alanda hamdolsun bu samimi gayretlerimizin neticelerini almgüni başardık.

Türkiye, yenilenebilir enerjide Avrupa’da 5’inci, dünyada ise 12’nci sıraya yükseldi. Bu başarıyı yenilenebilir enerji seviyemizi toplam enerji seviyemizin yüzde 55’ine ulaştırarak elde ettik. Orman varlığımızı 23 milyon hektara çıen yeniuçak Avrupa’da orman varlığını en çok değerlendiran ülke olduk. 81 ilde 82 milyon metrekare millet bahçesi kurma hedefimize kesintisiz bir şekilde devam ediyoruz. Ülkemizin ilk konumli otomobili Togg’u tamamen elektrikli olarak tasarlarken de çevreye olan sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ettik. Geçtiğimiz yıl Paris İklim Anlaşması’nı Meclisimizde onaylayarak iklim değişikliği ile mücadelemizde önemli bir ivme yakaladık. Bu meseledaki nihai hedefimiz olan 2053 yılında net sıfır emisyona ulaşmak için gerekli hepsini kapsayan adımları atmgüni sürdüreceğiz.”

İklim değişikliği ve çevre meselesunda bilinçlenmenin artmasında Anadolu Ajansı gibi medya kuruluşlarına büyük sorumluluk düştüğüne dikkati çeken Erdoğan, “Anadolu Ajansı kısa bir süre önce kurduğu Yeşil Hat ile yalnızca ülkemizde değil, dünyada da iklim havadisciliğinin öncü kuruluşlarından birisi oldu. Tam 102 yıldır ülkemizin dünyadaki sesi olan Anadolu Ajansının iklim değişikliği ve çevre meselesunda görülmeyeni görerek, duyulmayanı duyarak hepsini kapsayan dünyaya anlatacağına inanıyorum. Ajansımıza ardlendiği bu zor ama mühim görevde başarılar diliyorum. Çevre Forumu’nun başarılı geçmesini diliyor, katkı sunan herkese tekrar teşekkür ediyorum.” dedi. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Selahattin Demirtaş PKK'nın skandal iftirasına sahip çıktı! Hükümetten peş peşe tepkiler geldiSelahattin Demirtaş PKK’nın skandal iftirasına sahip oldu! Hükümetten peş peşe tepkiler geldi
Bakanlıktan açıklama geldi! Ehliyet yenileme süresi uzatıldıBakanlıktan duyuru geldi! Ehliyet yenileme süresi uzatıldı
Erdoğan'ın meydan okumasına Kılıçdaroğlu'ndan yanıt! "Korkmuyorsan gel, bu akşam yapalım"Erdoğan’ın meydan okumasına Kılıçdaroğlu’ndan yanıt! “Korkmuyorsan gel, bu akşam yapalım”

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.