“Fırtına Yaklaşıyor!” 3 Analist, Altın Tahminlerini Paylaştı - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
1627644205 Firtina Yaklasiyor 3 Analist Altin Tahminlerini Paylasti
3 yıl önce
3 yıl önce

“Fırtına Yaklaşıyor!” 3 Analist, Altın Tahminlerini Paylaştı

Altın fiyatının rekor düzeydeki en yüksek fiyat seviyelerinden birini görmesinin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen, değerli metal yükseliyor gibi görmüyor. 6 Ağustos 2020’de sonlanan altın vadeli işlemleri ons başına 2.069 dolara yerleşti ve en yüksek kapanışı kaptı. Bir gün sonra fiyatlar gün içi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.089 dolara ulaştı.

Değerli metal, Fed’in kararlarından nasıl etkilendi?

Kurucu ve yönetici ortak William Cai, rekor seviyelerde “güvenliğe ilk kaçış ve ardından salgın sonrasında ekonomiyi güçlendirmek için uygulamaya konulan devasa para ve maliye politikalarına verilen tepki tarafından yönlendirildiğini” söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere salgın nedeniyle ABD Merkez Bankası gösterge faiz oranını sıfıra yakın tuttu, bu durum altına yarar sağladı. Ancak metal fiyatları rekordan yaklaşık yüzde 12 geri çekildi ve 2018’den bu yana ilk yıllık kaybı yaşayabilir.

Cai, altının geri çekilmesinin “sağlıklı bir konsolidasyon” olduğunu ve piyasanın bu para politikalarının etkilerini ve olası takip eden politika ayarlamalarını sindirdiğini söylüyor. Bu arada uzmana göre enflasyon, orta vadede altın fiyatlarını desteklemeye devam edecek en önemli faktör gibi görünüyor. Fed, güvenli liman olarak altına olan talebin yarattığı belirsizliğin bir kısmını hafifletmeye yardımcı oldu. AIO Capital’de kıdemli vadeli işlem komisyoncusu ve şube müdürü Drew Rathgeber, merkez bankasının gevşek para politikasının Covid-19’un zararlı ekonomik etkisini dengelemek için bir “ekonomik balon” yaratılmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

Rathgeber: Altın için mükemmel bir fırtına geliyor

8 Mart’ta altın vadeli işlemleri, ABD dolarındaki güçlenme ve altın talebini köreltebilecek ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış nedeniyle Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 1,678 dolara düştü. Ancak Rathgeber henüz altını dışlamayın, diyor. “Altın için mükemmel bir fırtına hazırlanıyor… çok daha yükseğe çıkacak,” ifadelerini kullanıyor. Enflasyon, kısmen Fed’in gevşek para politikası ve “maliyet enflasyonunu” vurgulayamamasından dolayı “bir süre burada kalacak” diyor. Üretim ve hammadde maliyetindeki artış, maliyet enflasyonuna yol açar ve enflasyon zaman içinde doların değerini düşürerek altının yatırım çekiciliğini yükseltebilir.

Analist ve Ekonomistler, FED Etkisiyle Altın'da Bu Seviyeleri BekliyorAnalist ve Ekonomistler, FED Etkisiyle Altın’da Bu Seviyeleri Bekliyor

Fed, bu yıl enflasyondaki keskin artışın “geçici” olduğunu söyleyerek, merkez bankasının para politikasını sıkılaştırmayacağını ve altını destekleyen faiz oranlarını yükseltmeye devam edeceğini öne sürdü. 28 Temmuz’da Fed, bu yılki yüksek enflasyonun geçici faktörleri yansıttığına inandığını yineledi. Ayrıca, ABD ekonomisinin tahvil alım programını gevşetme standartlarına ulaşma yolunda ilerleme kaydettiğini, ancak henüz bunu yapmaya başlaması için ortamın yeterli olmadığını söyledi.

1627644204 889 Firtina Yaklasiyor 3 Analist Altin Tahminlerini Paylasti

GoldCore’dan Psarras: Fed, “zor durumda”

GoldCore ABD’nin müşteri ilişkileri ve pazar araştırması başkanı Matt Psarras, Fed’in “zor durumda” olduğunu söylüyor. Paranın değeri azaldıkça altın fiyatlarının yükseleceğini söylüyor. Borç sorunlarının yönetimi “düzensiz” hale getirmesi durumunda, altının “parabolik” hale gelebileceğine dikkat çekiliyor.

İşte Altın Fiyatları İçin “Kısa, Orta ve Uzun Vadeli” Tahminler

1.800 dolar civarında olan Psarras, altının “son derece ucuz” olduğunu söylüyor. Bir kriz döneminde yatırımcıların duygularını piyasaya tamamen maruz bırakmadan yumuşatabilir. “Neredeyse her şey sıfıra gidebilir ama altın sıfıra gidemez” diyor. Perşembe günü, Fed’in son politika güncellemesinin ve beklenenden daha zayıf olan ABD ekonomik verilerinin ardından değerli metal için vadeli işlem fiyatları yüzde 1’den fazla arttı.

Psarras, ileriye bakıldığında faiz oranları, borç ve enflasyonun izlenmesi gereken piyasa göstergeleri olduğunu söylüyor. Faiz oranları yükselirse, enflasyon nominal kalır ve borç seviyeleri daha sürdürülebilir hale gelirse, “güvenli liman talebi azalabilir” diyor. Faiz oranları düşük kalırsa veya daha da düşerse veya enflasyon yükselir ve stagflasyona geçerse, altın “büyük bir zevkle yükselir”. Psarras, her iki durumda da uzun vadede, yüzde 10’luk bir altın tahsisi yapılmasının anlamlı olduğunu söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ İzmir web tasarım