Kalp ve damar hastalıklarına karşı "Akdeniz usulü beslenme" önerisi - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Kalp ve damar hastaliklarina karsi quotAkdeniz usulu beslenmequot onerisi
2 yıl önce
2 yıl önce

Kalp ve damar hastalıklarına karşı "Akdeniz usulü beslenme" önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay, AA muhabirine, 29 Eylül Dünya Kalp Günü’nün kalp ve damar hastalıklarına karşı farkındalık oluşturulması için önemli bir gün olduğunu söyledi.

Dünyada ve Türkiye’de en sık ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar hastalıklarının geldiğine dikkati çeken Altay, sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın kalp sağlığının korunmasından geçtiğini ifade etti.

Altay, Türk sağlık sisteminin kalp hastalıklarını tedavi etmede çok iyi meselemda olduğunu, her türlü girişimsel tedavinin olduğını vurguladı.

Toplum sağlığını koruyacak önleyici çalışmalar ve farkındalık çalışmalarıyla hiç tedaviye gerek kalmadan ölümlerin önlenebileceğini belirten Altay, “Her türlü tedaviyi yapabiliyoruz yine de bundan daha önemli olan hastalığın ilerlememesi. Sonuçları tedavi etmek konumine, sebepleri yok etme noktasına gelmemiz gerekir. Birincil koruma yöntemlerini ön plana çıkarmalıyız. Çünkü hem hastalık oluşmamış oluyor hem maliyet anlamında avantaj oluyor.” dedi.

Sigarzamanı bırakmak riski yarı yarıya azaltıyor

Altay, sigaranın kalp ve damar hastalıkları açısından en önemli risk faktörü olduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanlığının öncülüğünde yapılan çalışmalarla sigara kullanımında düşüşler olsa dahi Türkiye’de zirve oranda sigara kullanımı olduğunu anlatan Altay, şunları kaydetti:

“Avrupa’da sigara kullanımına baktığımız zaman Türkiye ve Bulgaristan ilk sırzamanı paylaşıyor. Erkeklerde sigara tüketiminde yüzde 37’lik oranla Avrupa’da ilk sıradzamanız. Kadınlarda bu oran yüzde 23 nispeten biraz daha az. İkinci risk faktörü obezite. Obezite dünyada olduğu gibi maalesef Türkiye’de de çok değerlendi. Avrupa’da obezite oranı en zirve yine Türkiye maalesef. Sigara tüketimimiz zirve, obezite oranımız artıyor. Bunlar kardiyovasküler hastalıklar için en etkin faktörler. Bunun dışında yaşam tarzı, yeme alışkanlıkları, hareketsizlik ve egzersizden uzak bir yaşam sıkıntı yaratıyor. Yine tuz tüketiminde de dünyada en önde gelen ülkelerden biriyiz. Aşırı tuz tüketimi hipertansiyon ve kalp hastalıklarının gelişmesine neden oluyor.”

Altay, sigarzamanı bırakanlarda kalp hastalığı riskinin yarı yarıya azettiğını belirterek, “Kalp hastalıklarının en temelinde birinci sırada sigara ve ardından obezite geliyor. Yapılan araştırmalar en yeniucu elde edilen verilerde sigara kullanımını bırakan bir kişi, kalp hastalıkları açısından yakalanma ve ölüm riskini yarı yarıya azaltıyor. Aslında tek başına sigarzamanı bırakmak kalp hastalığı riskini düşürüyor. Obezite yine kişinin kontrolünde olan bir durum.” diye meseleştu.

“Türkiye Akdeniz tipi beslenmeye uygun”

Altay, kalp ve damar hastalıklardan korunmada Akdeniz tarzı beslenmenin önemine vurgu etti.

Türkiye’nin Akdeniz tipi beslenmeye uygun olduğunu belirten Altay, şöyle devam etti:

“Her bölgemizde buna uygun besinler var ama biz yine de hayvansal gıda ağırlıklı beslenen bir durumdzamanız. Kardiyovasküler hastalıklar için olumlu gördüğümüz Akdeniz tipi beslenme modelinde kırmızı et tüketimi minimize ediliyor. Haftada bir gün belli porsiyonda kırmızı et tüketimini öneriyoruz. Tereyağ gibi hayvansal yağları ve margarin gibi doymuş yağları önermiyoruz. Daha çok zeytin yağı tüketimini öneriyoruz.”

Kızartmalardan uzak durulması tavsiyesinde bulunan Altay, şunları kaydetti:

“Kızartılmış yağ, aterosklerotik olzamanı artıran ve lipid metabolizmzamanı bozan bir grup. Omega 3 açısından balık tüketimi çok önemli, 7 günda 2 gün balık öneriyoruz. Tuz ve tütsülenmiş gıdalardan uzak durulmalı, günlük 5 gramda az tuz tüketilmeli. Daha çok yeşillik ağırlıklı tüketim yapılmalı. Tabaktaki renk szamanısı ne görecek şekilde çoksa o görecek şekilde iyi diyoruz. Akşam yemeğinin erken yenilmesini öneriyoruz, gece yemeği tavsiye etmiyoruz. Akdeniz tipi beslenenlerde kardiyovasküler hastalıklar daha az görülüyor, sağlıklı beslenme bu anlamda çok önemli.”

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek yzamanımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.