Blockrock ve WisdomTree Ardından Trilyonluk Şirketten de Spot Bitcoin ETF Başvurusu! - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Blockrock ve WisdomTree Ardindan Trilyonluk Sirketten de Spot Bitcoin ETF
1 yıl önce
1 yıl önce

Blockrock ve WisdomTree Ardından Trilyonluk Şirketten de Spot Bitcoin ETF Başvurusu!

Yönetiminde 1,4 trilyon birimlık varlık bulunan ABD’li varlık yöneticisi Invesco (IVZ), spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunda bulundu.

Yönetimi altında trilyon birimlık varlık bulunduran ve spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunan şirketler arasına Invesco da katıldı. Invesco tarafından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan başvuruda, bu tür bir ETF’in yatırımcılar ve piyasa için daha güvenli bir ortam oluşturacağına konum verildi.

Invesco başvurusunda, spot bitcoin ETF’inin olmamasının yatırımcıları FTX, Celsius Network, BlockFi ve Voyager Digital gibi daha riskli alternatiflere ittiğini savundu. Şirket tarafından yapılan konuşmada, spot Bitcoin ETF’leri kabul edilirse düzenlemeler meselesunda gözetim altında olan bir ETF piyasası sayesinde yatırımcıların daha güvende olacağı vurgulandı.

İki yıl önce başvurmuştu

Invesco ilk olarak 2021 yılında Galaxy Digital ile birlikte bir Bitcoin ETF’i için başvuruda bulunmuştu. Bununla birlikte Invesco bir vadeli Bitcoin ETF’i için de başvuruda bulunmuş, o dönemde bir diğer yatırım şirketi ProShares’in vadeli Bitcoin ETF başvurusu daha önce kabul edilince bu çabasından vazgeçmişti.

SEC şimdiye görecek şekilde hiçbir spot Bitcoin ETF başvurusunu kabul etmemiş olsa da BlackRock, WisdomTree ve Invesco gibi sektör için önem arz eden aktörlerin bu talebi her şeyi değiştirebilir. BlackRock şimdiye görecek şekilde ettiğı spot ETF başvurularının 576 tanesinin 575’inde pozitif en yeniuç etti. Bu orana görüldüğüğında diğer yatırım şirketlerinin BlackRock’a onay gelmesi durumunda özülerine de onay geleceğini düşünerek adım attıkları olabilite ediliyor.

BlackRock’un Bitcoin alanındaki adımını takip eden WisdomTree ve Invesco gibi şirketler sayesinde karşımıza daha güçlü bir tablo çıkıyor.

SEC’nin söz meselesu başvuruları onaylamak ya da reddetmek için 240 günü bulunuyor.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.