Parzamani sahte zannetti! Gerçek bambaşka oldu - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Parzamani sahte zannetti Gercek bambaska oldu
2 yıl önce
2 yıl önce

Parzamani sahte zannetti! Gerçek bambaşka oldu

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yaşayan market işletmecisi Kerim Canbaz, bayram yoğunluğunda ulaştığı paraları bankaya yatırarak değerlendirmek istedi. Yatırdığı paradan 200 TL’lik bir banknotun ‘hatalı para’ dikkatsıyla tekrar özüsine dönmesi üzerine durumu sorunca gerçek ortaya oldu. Para, ilk önce sahte zannedildi fakat yapılan incelemede sahte değil hatalı basım olduğu anlaşıldı. 200 TL’lik banknotta Atatürk siluetinin üzerinde 200 yazdığı görüldü. Banka görevlilerinin bu tarz hatalı paralarla ilgilenen koleksiyoncular olduğunu belirtmesi üzerine Canbaz, sevinç yaşadı. Şimdiye görecek şekilde teklifler topladığını fakat kafasında bir rakam olduğunu belirten Kerim Canbaz, sermaye oluşturmak ve oğlunu yurt dışında okutmak istediğini söyledi.

‘BURUK SEVİNCİMİZ NORMAL SEVİNCE DÖNDÜ’

Market işletmecisi Kerim Canbaz, ilk hata dikkatsında parzamani sahte zannedip üzüldüklerini belirtti. Fakat devamındasında ise paranın sahte olmamasına sevindiklerini, koleksiyoncuların ilgilendiklerini duyduktan devamındaysa sevinçlerinin artışa geçtiğını belirtti. Canbaz, “Bayramda ciddi bir yoğunluk vardı marketimizde. İlk 3 gün para alışverişinin ne görecek şekilde hızlı olduğunu kestiremedik. Eşimle beraber, bayramda elimizde biriken parzamani bankaya yatırmak istedik. Yatırdığımız paradan 200 TL’lik bir banknot geri verildi. Bu hata birkaç kez tekrarlanınca içimizi bir kuşku topladı. Paranın sahte olduğunu düşündük. Banka görevlisini çağırdığımızda bize, paranın sahte değil hatalı olduğunu söyledi. Hatta tanıdık koleksiyoncuları olduğunu ve gerekirse yardımcı olabileceğini söyledi. Böylece ilk teklifimizi almış olduk. Tek bir banka görevlisiyle yetinmedik, başka bankalardaki görevlilere de gösterdik ve hepsi paranın sahte olmadığını söyledi. ‘Bunu koleksiyoncularla değerlendirebilirsiniz’ dediklerinde bizim buruk sevincimiz normal bir sevince döndü” dedi.

‘ATATÜRK SİLUETİNİN ÜZERİNDE 200 YAZIYOR’

AW669263_02

Hatalı paralarla ilgili araştırmalar uyguladıklarını ve özülerindeki hatalı paranın sık rastlanan tarzda olmadığını ifade eden Canbaz, “200 TL’lik banknotta Atatürk siluetinin üzerinde 200 yazıyor. Haber kaynaklarından bu tarz bir paradan 1 tane bulabildik. Haberde bu paradan 2 tane olduğu söyleniyor. Biri de bizde muhtemelen. Koleksiyonculardan teklifler gelmeye start verdı ama kafamızdaki rakam bize sunulana görecek şekilde bu parzamani kasamızda saklayacağız. Bu şansı değerlendirmek istiyoruz. Çünkü nadir görülen bir şey, bariz hatalı bir para. Piyasada gördüğünüz hatalı paralarda genelde rakamlardan biri eksik oluyor. Fakat bizdekinde Atatürk’ün üzerinde 200 TL yazıyor. Kafamdaki rakamın olduğu teklif gelirse sermaye olarak kullanmak ve oğlum Efe’nin yurt dışında eğitim görmesini sağlamak istiyorum” diye meseleştu.

(İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bakan Koca açıkladı! 'Ülke geneline yayılacak...'Bakan Koca açıkladı! ‘Ülke geneline yzamanilacak…’
Erdoğan'dan flaş sözler! 'NATO kayıtlarına girdik'Erdoğan’dan flaş konuşmalar! ‘NATO kzamanitlarına girdik’
İmamoğlu'ndan dikkat çeken sözler: Ne yazık ki bu tehdit henüz kalkmamıştırİmamoğlu’ndan dikkat çeken konuşmalar: Ne yazık ki bu tehdit henüz kalkmamıştır

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.