Usta İsimler: Altın Aralık ve 2023’te Bu Rakamlarda Olacak! - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
1666508408 Usta Isimler Altin Aralik ve 2023te Bu Rakamlarda Olacak
2 yıl önce
2 yıl önce

Usta İsimler: Altın Aralık ve 2023’te Bu Rakamlarda Olacak!

Altın, binlerce yıldır bir servet deposu olarak kabul gördü. Ayrıca altın fiyatı, hisse senetleri ve abd parası ile ters yönde hareket etme eğiliminde oldu. Bu da yatırımcılara portföylerinde bir miktar çeşitlilik sağladı. Ancak bu yıl altın, finansal piyasalardaki oynaklığa karşı yatırımcılar için bir güvenlik yastığı işlevi görmedi.

“Agresif faiz artışları arasında altın için toparlanma potansiyeli yok”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, Cuma günü 1.620 abd parasıın altını gördü. Ancak, daha zaman en yenira toparlandı ve %2’ye yakın arışla 1.650 abd parasıın üzerine belirlendi. Bununla birlikte, Commerzbank ekonomistlerine göre, artan faiz artırımı beklentileri altın üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek. Ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın ETF’lerinden devam eden çıkışlar, zzamanıf yatırım talebine işaret ediyor. Eylül ile birlikte ETF çıkışları ard arde beşinci ay çıkış gördü. Agresif faiz artırımlarının en yeniu gelmediği sürece altın piyasasında hissiyatın tersine dönmesi beklemiyoruz.

“Altın, reel getirilerdeki keskin artışın önerdiği görecek şekilde düşmedi”

Altın, ABD abd parasıı ve faiz oranları yükselirken yatırımcılar için bir ‘güvenli liman‘ olamadı. Capital Economics’in baş emtia ekonomisti Caroline Bain, Cuma günkü notunda şu hususların altını çiziyor:

Temel itici güç, 10 yıllık Hazine getirilerindeki yaklaşık 20 baz puanlık artıştı. Çünkü en çok enflasyonun önceden olabilenden daha yapışkan olabileceğine dair en yeni işaretler, Fed’in şahin bir ruh halinde kalacağını gösteriyor. Kuşkusuz, altın fiyatı, reel getirilerdeki keskin artışın önerebileceği görecek şekilde düşmedi. Ancak enflasyona bağlı tahvillerin azalan likiditesinin bu farklılığın bir nedeni olduğundan şüpheleniyoruz.

Altın

Sarı metal için 2022 ve 2023 en yeniu olabiliteleri

Artan tahvil getirileri ve ABD abd parasıının gücü, getirisi olmayan altını elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor. Bu durum da altının cazibesini azaltıyor. Gösterge 10 yıllık Hazine’nin getirisi, Cuma günü yeni bir zirve belirlemeye çalıştı. Capital Economics’in baş piyasa ekonomisti John Higgins, faiz ödemeyen altının fiyatı ile uzun vadeli devlet tahvillerinin getirisi arasındaki ters ilişkiyi açıkladı.

Higgins, 14 Ekim zamanli bir notta, varszamanımsal bir örnek üzerinden gidiyor. 30 yıl zaman en yenira bugünün parasıyla 1.000 abd parasılık “güvenli liman”a sahip olmzamanı uman bir yatırımcının yatırım yapmak için iki seçeneği var. Bunlardan ilki, altına 1.000 abd parası yatırmak. Diğeri de reel getirisi %2 olan 30 yıllık kuponsuz Hazine tahviline yatırım yapmak. Bir gün zaman en yenira tahvilin reel getirisi %1,5’e düştü. Bu da dönem en yeniundaki gerçek değerinin aynı olması için tahvile daha fazla yatırım yapmaları gerektiği anlamına geliyor. Alternatif yatırımların aynı işe koyulngıç maliyetlerini korumak için altın fiyatının da yükselmesi gerekecek. Higgins, devamla şu açıklamzamanı yapıyor:

Altın, uzun vadeli TIPS getirilerinin en çok, likidite-bozulma ayarlı seviyesine uyum sağlıyor. Bu yüzden, yakın vadede daha da düşmesi için bir alan var. Bu yılın şu an olduğu konumde biteceğini ve gelecek yıl Fed’in gidişatını değiştirip reel getirilerin düşmesiyle biraz yükseleceğini olabilite ediyoruz. 2022 ve 2023 en yeniu olabilitelerimiz sırasıyla 1.650 abd parası ve 1.700 abd parası.

altın

Fed’in faiz adımları nasıl olacak?

Bu arada, Fed yetkilileri, gösterge faiz oranlarında 75 bps’lik  bir faiz artışına doğru ilerliyorlar. Ancak bazıları yakında artış hızını yavaşlatıp yavaşlatmayacağının sinyallerini vermeye işe koyuldı. Bu arada, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly Cuma günü onayladığı konuşmada, Fed’in gösterge faiz oranlarındaki en yeni artışlarının hızlı temposunu yavaşlatmak hakkında meseleşmaya işe koyulması gerektiğini söyledi.

CME Group’un FedWatch aracına göre, piyasa katılımcıları, Kasım zamanındaki toplantıda 75 bps’lik başka bir artışı %94,5 oranında fiyatladı. Fed, Mart zamanındaki toplantısından bu yana federal fon vadeli işlemlerini 300 bps artırdı. Bu, üç kez 75 baz puanlık faiz artırımı da dahil olmak üzere zamanin en hızlı hareketlerinden biri. Merkez bankasının Kasım toplantısından zaman en yenira daha küçük faiz oranı artışlarına geçeceğine dair gösterge Cuma günü borszamanı neşelendirdi. Ayrıca, altın fiyatlarının günü %1,74 artışla 1.656 abd parasıa yükselmesine yardımcı oldu.

Son dakika gelişmelerden anında havadisdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da konum alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri en çok risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve özü araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin özü sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek zararların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmzamanın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede konum alan makalelerin yazarları yatırım en yeniuçlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce özü araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde konum vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onzamanından tamamen bağımsız olarak sitede konum alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kişisi sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait havadis içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yzamanımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer hepsi içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem işe koyultılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.