Tedirgin eden duyuru! Tüberküloz vakaları yıllar devamında artışa geçti - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Tedirgin eden duyuru Tuberkuloz vakalari yillar devaminda artisa gecti
2 yıl önce
2 yıl önce

Tedirgin eden duyuru! Tüberküloz vakaları yıllar devamında artışa geçti

Örgütten yapılan yazılı duyuruda, 2021’de dünya genelinde 10 milyondan fazla kişinin tüberküloza yakalandığı ve bu oranda 2020’ye kıyasla yüzde 4,5 artış olduğu kaydedildi.

Açıklamada, geçen yıl, 1,6 milyon kişinin tüberkülozdan yaşamını yitirdiği ve 450 binin ardünde kişinin ilaca dirençli tüberküloza yakalandığı vurgulandı.

Tüberküloz vaka szamanılarının, 2020’ye görecek şekilde sürekli düştüğü buna rağmen 2021’den start veryarak artışa geçtiği bilgisi verildi.

Kovid-19’un 2020’de dünya genelinde etki göstermesinin, tüberküloz vakalarını etkilediği ve küresel sağlık sisteminin hepsini kapsayan ağırlığını Kovid-19 ile mücadeleye vermesinin tüberküloz vakalarının teşhis ve tedavilerinin önüne geçtiği belirtildi.

Açıklamada görüşüne konum verilen Tüberküloz Birliği Başkanı Dr. Mel Spigelman, önleyici tedavi alanında ilerleme sağlanmasına rağmen dünyanın tüberkülozla mücadele hedeflerinde hâla geri ktopladığını kaydetti.

Spigelman, Kovid-19 salgınının ortaya çıkmasıyla, tüberkülozla mücadelede on yıllardır varılan kazanımların heba olduğu değerlendirmesinde bulundu. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry'den korkutan iklim krizi açıklaması! 'Daha kötü sonuçlar ortaya çıkacak'ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry’den korkutan iklim krizi duyurusı! ‘Daha kötü en yeniuçlar ortaya çıkacak’
Putin'den dikkat çeken 'Erdoğan' açıklaması: Güçlü ve sağlam bir liderPutin’den dikkat çeken ‘Erdoğan’ duyurusı: Güçlü ve sağlam bir lider
Son ankette 'İmamoğlu' detayı! Yavaş'ın sıralaması dikkat çektiSon ankette ‘İmamoğlu’ detzamanı! Yavaş’ın sıralaması dikkat topladı

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.