Sedef hastaları şifzamanı 'doktor balıklar'da arıyor - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Sedef hastalari sifzamani 039doktor baliklar039da ariyor
2 yıl önce
2 yıl önce

Sedef hastaları şifzamanı 'doktor balıklar'da arıyor

İl merkezine 98 kilometre uzaklıktaki Kangal Balıklı Kaplıca’da sedef hastaları başta olmak üzere yurt içi ve dışından çok szamanıda kişi şifa arıyor.

Yaklaşık 37 derece hava koşullarılıktaki suda yaşayan binlerce küçük balık, sivilce ve yara kabuklarını yikonumek deriyle kaplıca suyunun temasını artırıyor. Romatizma, kırık ve çıkık ile sinir, deri ve böbrek hastalıklarına da olumlu etkileri bulunduğu belirtilen kaplıcanın, özelikle sedef hastalığına iyi geldiği söyleniyor.

Kaplıca, Talasso ve Kür Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Kangal Balıklı Kaplıca’nın işletmecisi Fuat Ünsal, AA muhabirine, dünyanın her ülkesinden insanların kaplıcaya gelerek tedavi olduğunu söyledi.

Kaplıcanın sedef hastalıklarının tedavisi için önemli bir merkez olduğunu vurgulayan Ünsal, “Kaplıcamız 12 ay açık ve tedavi olma imkanı var, yaz aylarında daha kalabalık olur. Kaplıcamızın suyu selenyum ile magnezyum açısından zengindir.” diye meseleştu.

Ünsal, otelde tedavi havuzları başta olmak üzere her türlü sosyal donatının mevcut olduğunu dile getirdi.

Kaplıca hemşiresi Büşra Türel ise kaplıcada doktorlar tarafından önerilen tedavi sürecinin 21 gün olduğunu aktardı.

Hastaların yüzde 90 olumlu en yeniuçla kaplıcadan sıyrıldığını belirten Türel, tesisteki 8 havuzun 4’ünün tedavi amaçlı olduğunu ifade etti.

1666951206 344 Sedef hastalari sifayi 039doktor baliklar039da ariyor

“Balıkların dişleri yoktur, vantuzlayarak cildi temizlerler”

Türel, hastaların günlük 8 saat havuzda tedavi olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Havuzdaki suyun hava koşullarılığı 37 derece, vücut ısısında. İçerisinde selenyum ve silisyum mineralleri bulunmakta. Selenyum vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını kolaylaştırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve en önemlisi de hücrelerin ve dokuların yenilenmesini sağlar. Havuzda bulunan balıklar vücuttaki ölü derilerin ve kabukların vantuz yöntemiyle temizlemesini sağlar. Balıkların dişleri kesinlikle yok, vantuzlayarak temizlerler ve ağızlarındaki mukus salgısını da bırakarak tedavi etme özelliğine sahiptirler.”

Kaplıczamanı tedavi amaçlı tercih eden Recep Apak (68) ise Belçika’da yaşadığını yaklaşık 3 yıldır sedef hastası olduğunu söyledi.

Her türlü tıbbi imkanları denediğini buna rağmen fayda görmediğini aktaran Apak, “Ağrılarım artmıştı, buraya geldim ve 21 gün kettim. Çok büyük faydasını gördüm. Burası çok değerli bir konum.” dedi.

1666951206 168 Sedef hastalari sifayi 039doktor baliklar039da ariyor

“Yüzde 90 iyileştim”

Bingöl’de eczacılık yapan Abdul Basri İnan da 10 yaşından beri sedef hastası olduğunu dile getirdi.

Kangal Balıklı Kaplıca’ya ilk kez 2014 yılında geldiğini ifade eden İnan, “Daha öncesinde değişik kremler, tedavi yöntemleri denedim, onların hepsi azaltmak konumine hastalığı artırdı. Kaplıczamanı internetten araştırırken buldum, ilk geldiğimde 22 gün kalmıştım. Sırt, ayak ve baş bölgemde sedef çoktu, yüzde 90 iyileşmiştim ve çok az kalmıştı. 8 yıl zaman en yenira yine geldim, buradaki tedavi yöntemi yan etkisi olmayan, en ideal yöntemdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kangal Balıklı Kaplıca’nın sağlık danışmanlığını yapan deri ve zührevi hastalıklar bilirkişiı Prof. Dr. Sedat Özçelik de merkezde balneoterapi uygulandığına dikkati koydu.

Bu yöntemin dünyanın pek çok konuminde kaplıcalarda olduğını kaydeden Özçelik, şöyle meseleştu:

“Balneoterapi birçok konumde yapılır ve özellikle sedef gibi hastalıklar tedavi edilir. Kangal Balıklı Kaplıca’yı diğerlerinden farklı kılan özellik ise balıkları, suyunda selenyum bulunması ve 1600 rakımda zengin güneş ışınlarına sahip olması. Bu 3 özelliği burzamanı diğer kaplıcalardan farklı kılıyor ve tedavide daha iyi en yeniuçlar alınmasını sağlıyor.”

Özçelik, tedavinin her yaş grubuna uygulanabileceğini ve herhangi bir yan etkisinin olmadığını konuşmalarine ekledi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek yzamanımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.