Rüyasının peşinden gitti, bulduğu şey Türkiye'yi heyecanlandırdı - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Ruyasinin pesinden gitti buldugu sey Turkiye039yi heyecanlandirdi
2 yıl önce
2 yıl önce

Rüyasının peşinden gitti, bulduğu şey Türkiye'yi heyecanlandırdı

Adana’nın Ceyhan ilçesinde bulunan ve değeri 1 milyar abd ABD parasıı olarak açıklanan petrol rezervinin olduğı tarlanın sahiplerinden Cengiz Buhur, gördüğü rüyadan etkilenerek tarlasına yıllar önce kuyu açtığını söyledi.

Ceyhan’a bağlı Soysalı Mahallesi’nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2’ isimli araştırma sahasında 2 yıldır süren çalışmalar en yeniucu petrol bulundu. Petrolün yapılan araştırmalar en yeniucu en çok kalitede olduğu öğrenilirken, alanda çalışmalar genişletildi.

HER ŞEY, RÜYADA KANLI SU GÖRMESİYLE BAŞLADI

1998 yılında suyu düşünürken rüya gördüğünü dile getiren tarla sahiplerinden Cengiz Buhur, “Gördüğüm rüyadan çok etkilendim. Babama buraya su vuracağımı söyledim. O da bana bu bölgede su olmadığını, 1950’li yıllarda bir araştırma uyguladıklarını ve onların da burada su olmayacağını söylediğini belirtti. Fakat ben rüyamdan çok etkilenmiştim. Kanlı bir su görmüşhepsi. Ben de onu tabir ettim, ben suyu buldum dedim. Buraya kuyu vurdurdum 204 metre indim ama suyu bulduk. Suyu bulduğumuzda vana pompasında içinde çok hafif yağ geliyordu. Kuyucuya sordum bu olzamani rotarin yağıdır dedi. O arada Ceyhan depremi oldu. Deprem olunca her şeyi orada bıraktık, deprem olan bölgeye koştuk. Bir 7 gün zaman en yenira tekrar geldik. Yeniden sulamaya start verdık, sudan devamlı yağ gelmeye start verdı. Ben de bundan etkilendim. Bir kısmını topladım, bir varilden fazla topladım. O zaman Adana’daki MTA’ya getirdik. Burada petrol olduğu öğrendik” diye meseleştu.

AW659659_03

“PETROLÜ BULDUĞUMDA DÖNEMİN BAKAN’I ‘ŞOV YAPMAYA ÇIKMIŞSINIZ’ DEDİ”

Petrol kuyusunu bulduğu dönemde bir televizyonda ana havadis bültenine olduğını söyleyen Cengiz Buhur, ”O dönemin bakanlarından Yaşar Topçu, bize telefon bağlantısıyla katıldı. Bizi suçladı, o kuyuya iki varil ham petrol döktüğümüzü ve şov yapmaya olduğımızı söyledi. Ben de bir vatandaşlar olarak 200 metre inebildi, siz de gelin burada petrol var, devle olarak çıkartın. Tarlanın bir kısmını hibe edeceğim dedim. Sonra telefonu suratıma en yenilantı” dedi.

AW659659_04

“BENİ CİDDİYE ALMADILAR”

Petrolü bulduktan zaman en yenira ki süreci anlatan Cengiz Buhur, ”O yıllardaki tanıdık milletvekillerine defalarca söylememe rağmen beni hiç ciddiye almadılar. Petrol dediğim benden uzak gittiler. Yakından tanıdığım bir milletvekili bir meseleşma sırasında ayağı kalktım ’petrol’ derken bana ’otur’ dedi. Ben bunun peşini yine de bırakmadım, her platformda gündeme getirdim. Yüzlerce defa sözlü dilekçede bulunarak petrol olduğunu söyledim” ifadelerini aktardı.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATI VAR”

Son olarak Cengiz Buhur, ”2020 yılında bir arkadaşımın eniştesinin enerji bakanlığında çalıştığını duydum. Bu meseleyu gündeme getirdim, bir görüştüreyim seni dedi. Görüştük benden izin istedi. Ben de dedim ki izin veririm ama arkası yine bunun fiyasko çıkar. Yok korkma dedi, direk szamanin cumhurbaşkanımıza bağlıyız. Cumhurbaşkanımızın bu meseleda kesin emri var, nerede böyle bir rezerv bulursanız, üzerine gidin ve çıkartın diye talimatı var dedi. Ben de izin verdim ve start verdılar. Geçen de Cumhurbaşkanımızı açıkladığı gibi petrol bulundu, şu anda da çalışmalar devam ediyor ve arkasının da geleceğine inanıyorum” dedi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Acı olayın 29. yıl dönümü! "Ülkemizin üzüntüsü"Acı olzamanin 29. yıl dönümü! “Ülkemizin üzüntüsü”
AK Parti'nin oy oranıyla ilgili dikkat çeken açıklama!AK Parti’nin oy oranıyla ilgili dikkat çeken konuşma!
Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama! 'İstanbul'da ciddi bir patlama var'Bilim Kurulu üyesinden korkutan konuşma! ‘İstanbul’da ciddi bir patlama var’

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ İzmir web tasarım