Pasif içicilerde "akciğer kanseri" riski yüzde 30 artıyor - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Pasif icicilerde quotakciger kanseriquot riski yuzde 30 artiyor
2 yıl önce
2 yıl önce

Pasif içicilerde "akciğer kanseri" riski yüzde 30 artıyor

AA muhabirinin, 1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı dolzamanısıyla Bakanlıktan edindiği bilgilere göre, hem dünyada hem de Türkiye’de kanser kaynaklı ölümlerin en yaygın nedenini akciğer kanseri oluşturuyor.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yzamanınladığı 2020 yılı verilerine göre, dünya genelinde yılda 19 milyon kişi kanser tanısı alıyor ve yaklaşık 10 milyon kişi bu sebeple hayatını kaybediyor. Kanserde benzer seyrin devam etmesi halinde, 2040 yılında 28,9 milyon yeni vakanın ortaya çıkacağı öngörülüyor.

Yapılan olabiliteler, ilerleyen yıllarda gelişecek olan kanser olgularının önemli bir bölümünün az gelişmiş ülkelerde ortaya çıkacağını gösteriyor.

Kadınlarda en çok görülen kanser türleri arasında 3. sırada

Akciğer kanseri, dünyada en sık erkeklerde görülürken, kadınlarda da en çok görülen kanser türleri arasında 3. sırada konum alıyor. Dünya genelinde 2020’de 2,2 milyon yeni vakanın ortaya belirlendiğı ve akciğer kanserine bağlı 1,8 milyon ölümün gerçekleştiği olabilite ediliyor.

Türkiye’de erkeklerde en sık izlenen kanserler içinde ilk sırada trakea, bronş ve akciğer kanseri konum alıyor. Kadınlarda akciğer kanseri en sık görülen 5. kanser türü fakat en yeni yıllarda kadınlarda da akciğer kanseri görülme sıklığında artış olduğu belirtiliyor.

Akciğer kanseri tanısı alanların Türkiye’deki hemen hemen yaşı 64 iken, 40 yaş altı bireylerde de daha nadir olarak bu hastalığa rastlanılıyor. Genellikle ileri evrelerde teşhis edilen hastalıkta vakaların yüzde 19,4’ünün lokalize evrede, yüzde 27,9’unun bölgesel, yüzde 52,7’sinin ise uzak yzamanılım grubunda olduğu saptandı.

Akciğer kanserlerinin yüzde 90’ı tütün kullanımı kaynaklı

Akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 90’ı tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı en yeniucunda oluşuyor. Sigara içiminin engellenmesiyle bu kanser tanısının da yüzde 90’a görecek şekilde önlenebileceği olabilite ediliyor.

Ayrıca sigarada pasif içicilik, aile öyküsünün varlığı, radon, asbest, arsenik gibi kimyasallara maruz kalma, hava kirliliği, HIV enfeksiyonu ve tüberküloz akciğer kanserinin diğer risk faktörleri arasında konum alıyor.

Sağlık Bakanlığı, Ulusal Tütün Kontrol Programıyla toplumdaki hepsi bireylerin, tütün ürünlerinin sağlık, ekonomik, çevresel ve sosyal zararlarından korunmasını hedefliyor.

Kendileri sigara içmedikleri halde ev veya iş konumlerinde pasif olarak dumana maruz kalan kişilerde akciğer kanseri gelişme riski yüzde 20-30 oranında artıyor. Sigaranın bırakılması durumunda akciğer kanseri olasılığı zamanla azalırken, bırakıldıktan 10-20 yıl zaman en yenira hiç içmemişlerin düzeyine yaklaşılabiliyor.

Geçmeyen ve giderek kötüleşen öksürüğe dikkat

Genellikle akciğer kanserinin neden olduğu bulgu ve şikayetlerin oluşumu birkaç yıl alıyor ve bu nedenle hastalık ileri evreye gelinceye görecek şekilde fark edilemeyebiliyor. Kontrol veya başka bir rahatsızlık sebebiyle çekilen akciğer grafisinde kanser teşhis edilebiliyor, erken teşhis tedavide başarı olasılığını artırıyor.

Akciğer kanserinde hepsiörün yol açtığı en sık izlenen belirtiler arasında, geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük, öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak, derin nefes alırken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı, iştahsızlık, yorgunluk, kilo kaybı, ses kısıklığı, nefes darlığı, sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit/zatürre gibi akciğer enfeksiyonları sıralanıyor.

Tedavide, hastadan hastaya değişmekle birlikte, hastalığın konumi, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunlarının varlığı gibi birden fazla faktör etkili oluyor. Multidisipliner bir çalışma gerektiren bu tedaviler, cerrahi, hedefe yönelik tedaviler, radyoterapi, kemoterapi gibi farklı seçenekleri içeriyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek yzamanımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.