Para Gelmezse Ekonomi Buz Kesecek! - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Para Gelmezse Ekonomi Buz Kesecek
2 yıl önce
2 yıl önce

Para Gelmezse Ekonomi Buz Kesecek!

En basit anlatımıyla Türkiye’nin ciddi anlamda dövize ihtiyacı var. Gelmezse bir süre daha idare edebilir devamındasında ödemeler dengesizleşir. Yani? Ödemeler dengesi krizi gelişir.

Peki döviz bir yolla gelir mi ülkeye? Bu sorunun cevabı her geçen gün olumsuzdan daha da olumsuza doğru gidiyor. İlişki durumu “savaş” olan ambargo altındaki Rusya’dan gelen paralar ile gün kurtarılmaya çalışılıyor.

Nasıl olacak? Nasıl para bulunacak?

Bir yabancı ülke fonu çıkıp Türkiye’yi çok sevse, ne olursa olsun yatırım yapacağım dese… O iş o görecek şekilde kolay olmuyor işte… Kredi notlarını, enflasyonu, makro göstergeleri falan geçse ne çıkacak karşısına sizce?

FAFT! Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu… 1989 yılında kuruldu. Çok ciddiye alınan bir kurum haline sokuldu.

İşte bu kurum 2019 yılında Türkiye’yi dikkat, 2021 yılında kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele meselesunda “yeterince çaba göstermeyen” ülkelerin bulunduğu “gri liste”ye topladı.

Bankacılık, altın ve değerli taş ticareti, emlak gibi zirve riskli sektörlerin denetimi bunları kapsadı. Ve dün itibarıyla Türkiye’yi yetersiz çabaları sebebiyle “gri listede” bıraktı.

Kaçacak yatırım kalmadı, gelecek var mı?

Açıklaması da bir hoştu… Türkiye’ye giren çıkan paranın kaynağı halen belli değilmiş… Güzel kardeşim, bu ülkede ne paralar nerede dönüyor bizim havadisimiz yok! Gidip de size mi açıklayacaklar?

Zaten belliydi… ABD Dışişleri Bakanlığının Kongre’ye sunduğu 2022 yılı Uluslararası Narkotik Mücadele Stratejisi Raporu’nda Türkiye’yi “uluslararası uyuşturucu kaçakçılığında transit ülke, kara para trafiğinin merkezi” olarak nitelendirdi. Türkiye listelerden kara olanına kaymasa bari…

Enteresan tarafı gündem bile olmadı. Nitekim ülkeden kaçacak yabancı yatırımcı kalmadı. Burada esas sorun gelecek de olmaması…

Al sana bir neden daha…

İyi güzel de ne fark edecek listenin beyazı, grisi? Çok şey! IMF araştırdı, yazdı, çizdi, raporladı… Listelerin grisine edildin mı, dış kaynak ve yabancı sermaye girişleri azalıyor. Bunun Türkiye için anlamı 20-25 milyar abd parasılık şüphe oluyor.

Kısaca gelmek isteseler bile Türkiye kara para aklama kategorisinde gri listede… Kirletmek istemezler paranın rengini üç-beş cent fazla kazanacağız diye… Açıklayamazlar bu durumu fonun müşterilerine…

Nitekim Avrupa Birliği Komisyonu, bu en yeniuçı emsal göstererek Türkiye’yi özü kara para listesine dahil edebilir. Sonrasında üç kuruş mal satmak için çırpınıp dur…

Neyin parası olursan ol, yine gel!

Oysa ülkenin ekonomisinin durumu öylesine kritik ki… Neyin parası olduğu fark etmez. Yeter ki gelsin… Sadece para da değil… Altın, gümüş, pırlanta, zümrüt, sedef, yakut… Ederi olan ne varsa…

Yeşil yeşil abd parasılar olur, renkli Euro’lar olur, kraliçe resimlisi, çekik gözlüsü… Bavul dolusu Rus’un Ruble’si Kapalıçarşı yolcusu… Çek, senet dâhil hepsi kabul edilir. Takasa girilir. Karası, grisi hatta petrol mavisi de fark etmez. Kripto olursa tadından yenmez. Türkiye affetmez!

Ülkenin kaynak eksikliği ve geri ödenmesi ya da çevrilmesi gereken milyarlarca abd parası borcun oluşturduğu finansal baskı söz meselesu… Ekonominin paraya duyduğu ihtiyaç sebebiyle yaşadığı zorluk ortada… Kimsenin dile getirmediği ise kasa boşalınca kurtuluşu neden gücün karanlık tarafında aradığımızda…

Gri listedesiniz diyorlar, itiraz bile etmiyoruz. Zira bunun yanında yitirilen saygınlık, itibar ve güvenin maliyeti nasıl hesaplanır onu tam olarak bilemiyoruz!

Son dakika gelişmelerden anında havadisdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da konum alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri zirve risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve özü araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin özü sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek şüpheların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmzamanın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede konum alan makalelerin yazarları yatırım en yeniuçlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce özü araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde konum vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onzamanından tamamen bağımsız olarak sitede konum alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kişisi sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait havadis içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yzamanımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer hepsi içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem start vertılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.