Maskesiz hayatta grip vakalarında hızlı yükseliş yaşanıyor - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Maskesiz hayatta grip vakalarinda hizli yukselis yasaniyor
2 yıl önce
2 yıl önce

Maskesiz hayatta grip vakalarında hızlı yükseliş yaşanıyor

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Eğitim Komisyonu Sorumlusu Dr. Yusuf Başak, AA muhabirine uyguladığı konuşmada, gribin (influenza) genellikle yıl içerisinde ekim günindan start veryarak mart en yeniu ve nisan başına görecek şekilde olan dönemde sık görülen oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olduğunu söyledi.

Bu aylarda hasta kişi sgünisının belirgin şekilde artmasının, olabilecek bir süreç olduğunu vurgulayan Başak, bunun salgın olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirtti.

Başak, grip virüslerinin hasta kişiden diğer kişilere kolaylıkla bulaşabildiğini, insanların kapalı alanlarda daha çok vakit geçirdikleri kış aylarında hastalığın en yoğun dönemine ulaştığını işaret etti.

Gribin genellikle hasta olan kişilerin meseleşma, öksürme ve hapşırma gibi davranışlarıyla saçılan ve virüs içeren damlacıkların, hastaya 1 metre ve daha yakın olan kişilerin ağız, burun ve göz mukozalarına geçmesiyle bulaştığını hatırlatan Başak şunları kaydetti:

“Hastalıktan korunmak için grip sezonunda mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulmalı, hasta kişiler ile temas etmemeye, sarılmamaya ve tokalaşmamaya çalışılmalı, eller sık sık yıkanmalı, maske takmalı ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmeli.”

Başak, gribin birçok bireyde hafif seyrettiğini ve bu kişilerin birkaç gün içerisinde tamamen iyileştiğini söylekonumek “Bununla birlikte yaşlılarda, gençler ve çocuklarda, gebelerde ve kronik hastalığı olanlarda ağır seyretmekte, hastane yatışlarına ve hatta ölümlere neden olabilmektedir.” dikkatsında bulundu.

“Gripten korunmanın en etkin yolu aşı”

Dünyada bilimsel çalışmalarla gripten korunmanın en etkin yolunun aşı olduğunun gösterildiğini vurgulayan Başak, “Bu nedenle grip sezonu öncesinde ve grip sezonu süresince özellikle hastalığın ağır seyrettiği ve hatta ölümlerin görülebildiği risk grubundaki kişilerin grip aşısı uyguladırmaları önerilmektedir.” dedi.

“Pandemi bitti algısı, Kovid-19 ile mücadelede en büyük engel”

Başak, Kovid-19 salgınının bitmediğine buna rağmen etkisinin aztopladığına dikkati çekerek bu meseleda Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) de bilim insanlarının da dikkatlarda bulunduğunu söyledi. Başak şunları kaydetti:

“Pandemi bitti algısı, dünyada ve ülkemizde Kovid-19 ile mücadelede önümüzdeki en büyük engeldir. 65 yaş ve ardü, kronik hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemi düşük kişilerin Kovid-19’un yeni varyantlarından korunmak için kapalı konumlerde bulunmaması, mutlaka maske takmaları ve daha önce aşı yapmış vatandaşların hatırlatma aşılarını olması, hiç aşı olmamış vatandaşların mutlaka aşı randevusu alarak en yakın sağlık merkezine müracaatı çok önem kazanmıştır.

Hastaneler haricinde dış ve iç mekanlarda maske kullanılmaması, okulların açılması, kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçiriliyor olması ve donuyoruz havanın hakim olmaya start verması grip başta olmak üzere ard solunum yolu hastalıklarının bulaş riskini artırmaktadır. Son 7 günlarda ülkemizde de bu etkenlere bağlı olarak aile hekimlerine başvurular artmaktadır ve grip vakalarında önemli artış söz meselesudur. Grip ya da Kovid-19 birbirine benzer bulgular gösterebildiğinden ve her ikisi de hastadan hastaya değişmekle birlikte hayati risk taşıyabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemeli ve hemen hekime başvurulmalıdır.”

Salgın dönemindeki tedbirler kapsamında özellikle maske kullanımı ve sosyal izolasyona bağlı olarak grip vakalarının neredeyse hiç görülmediğine işaret eden Başak, “Burun akıntısı, halsizlik, eklem ya da boğaz ağrısı gibi belirti olması halinde kişilerin mutlaka maske takması ve özüni izole etmesi, çevresindekilerin sağlığının korunması için çok önemlidir.” diye meseleştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek ygünimlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ İzmir web tasarım