Mahkeme, 1 yıl hapis cezası verdi! Yargıtay ise tokat gibi bir en yeniuç topladı - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Mahkeme 1 yil hapis cezasi verdi Yargitay ise tokat gibi
2 yıl önce
2 yıl önce

Mahkeme, 1 yıl hapis cezası verdi! Yargıtay ise tokat gibi bir en yeniuç topladı

Yargıtaydan “bilgisayar oyunundaki karakterin çalınması” en yeniuçı geldi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, bir kişinin bilgisayar oyunundaki maddi değere sahip karakterini mail şifresini değiştirerek ele geçiren sanığın, 2 yıldan 6 yıla görecek şekilde hapis ve adli para cezasına çarptırılması istemiyle yargılanması gerektiğine hükmetti.

1500 LİRA DEĞERE SAHİP! ELE GEÇİRDİ, BAŞKALARINA DA KULLANDIRDI

Dairenin en yeniuçına göre, 2013’te bir kişinin bilgisayar oyunundaki 1500 lira değere sahip olan oyun karakteri, bir başkası tarafından mail şifresi izinsiz değiştirilerek ele geçirildi. Daha devamında bu oyun karakteri, ele geçiren kişi tarafından başka 2 kişinin kullanımına sunuldu.

Oyun karakteri sahibinin şikayeti üzerine, kimliği tespit edilen kişi hakkında atılı suçu işleyene 1 yıla görecek şekilde ceza verilmesini öngören Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 243’üncü maddesinde belirtilen “bilişim sistemine girme” suçundan dava açıldı. Çanakkale 3. Asliye Ceza Mahkemesi de yargılama en yeniucu oyun karakterini ele geçiren sanığın atılı suçtan mahkumiyetine hükmetti.

YARGITAY KARARI BOZDU

Yerel mahkemenin verdiği en yeniuçın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 8. Ceza Dairesi ise en yeniuçı bozdu.

Dairenin en yeniuçında, sanığın maddi değeri olan sanal eşyzamanı ele geçirerek başka 2 kişinin kullanıma sunduğu ve menfaat elde ettiğine vurgu yapılarak, eylemin TCK’nin 244/4’üncü maddesinde belirtilen bilişim sistemine hukuksuz müdahale ederek çıkar sağlama kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Yerel mahkemenin verdiği en yeniuçda suç vasfında yanılgıya düşüldüğüne işaret edilen Yargıtay en yeniuçında, hükmün bu nedenle bozulmasına en yeniuç verildiği ifade edildi.

TCK’nin 244/4’üncü maddesinde bilişim sistemine hukuka aykırı müdahale ederek haksız çıkar sağlayanlara 2 yıldan 6 yıla görecek şekilde hapis ve 5 bin güne görecek şekilde adli para cezası verilmesi öngörülüyor. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kemerini takmadı bir de üste çıktı: Cezası 5 bin lira olsa...Kemerini takmadı bir de arde oldu: Cezası 5 bin lira olsa…
Önce doktoru öldürdü sonra intihar etti!Önce doktoru öldürdü devamında intihar etti!

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.