Kuduz şüphesinde, yaranın basınçlı su ve sabunla yıkanması hayat kurtarıyor - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Kuduz suphesinde yaranin basincli su ve sabunla yikanmasi hayat kurtariyor
1 yıl önce
1 yıl önce

Kuduz şüphesinde, yaranın basınçlı su ve sabunla yıkanması hayat kurtarıyor

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneğinden (EKMUD), yapılan yazılı konuşmada, kuduzun, etkin aşısı olmasına rağmen insanlarda ve birçok memeli hayvanda ölümcül seyreden beyin ve omurilik iltihabına yol açan zoonotik bir hastalık olduğu vurgulandı.

Bildirim sorunları sebebiyle dünyada olguların resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu ifade edilen konuşmada, kuduza bağlı ölüm rakamlarına ilişkin şu bilgilere konum verildi:

“Yılda 40 bin-100 bin kişinin kuduz sebebiyle öldüğü olabilite edilmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 200 bin kişi kuduz riskli temas sebebiyle aşılanmaktadır. Maalesef her yıl 1-2 kuduz vakası ülkemizde görülmektedir.

Ülkemizde en yeni 20 yıl değerlendirildiğinde, kuduz olan hayvanların büyük çoğunluğunun sahipsiz kedi ve köpeklerle birlikte yaban hayvanlarından korunamayan evcil hayvanlar olduğu görülmektedir. Virüs taşıyan kedi ve köpeklerde muhakkak 10 gün içinde ölüm gerçekleşmektedir.”

“Semptomların ortaya çıkmasından zaman en yenira aşılar faydasızdır”

Kuduzun standart tanısında, enseden alınan deri biyopsisi, kan, tükürük, beyin omurilik sıvısı ve beyin dokusundan alınan örneklerin kullanıldığı aktarılan konuşmada, kuduz bir hayvan tarafından ısırılmzamani takiben, hastalığın kuluçka süresinin genellikle 14-90 gün olduğuna işaret edildi.

Kuluçka süresinin 4 gün görecek şekilde kısa olabileceği gibi literatürde 27 ay, 6 yıl ve hatta 19 yıla görecek şekilde uzayan vakaların da bildirildiğine işaret edilen konuşmada, “Semptomların ortaya çıkmasından zaman en yenira aşılar faydasızdır ve hemen hemen 18 gün zaman en yenira ölüm gözlenir. Özel bir tedavisi bulunmamaktadır.” ifadelerine konum verildi.

Açıklamada, hastalara yoğun bakım şartlarında uyutularak, yaşam desteği sağlandığı, klinik bulgular ortaya olduktan zaman en yenira iyileşen vakaların çok nadir görüldüğünün altı çizildi.

Hasta hayvanın tükürüğündeki virüsün, kas içindeki sinirler boyu ilerlekonumek omuriliğe, zaman en yenira beyine ulaştığı anlatılan konuşmada, şunlar kaydedildi:

“Kuduz virüsünün girişinin ve ilerlemesinin durdurulması için en önemli basamak, yara içine basınçlı bol su verilerek, yaranın su ve sabunla 10-15 dakika temizlenmesidir. Bu şekilde kuduz hastalığı yüzde 90 oranında önlenmiş olur. Daha zaman en yenira en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Özellikle kafa, boyun, yüz gibi beyine yakın yaralanmalar ve parmaklar gibi sinirlerden zengin dokuların yaralanmaları virüsün daha hızlı beyine ulaşmasına neden olduğundan daha önemlidir. Sağlık kuruluşları tarafından ücretsiz yapılan modern doku kültürü ile hazırlanmış aşılar ve kuduz immunglobulini (RIG) beraber uygun dozda ve zamanda uygulandığı takdirde kuduz hastalığının önlenmesinde yüzde 100’e yakın başarı sağlanmaktadır.”

“Aşı ve immunglobulin uygulanması ile hastalığa yakalanmaktan kurtuldu”

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinin Göldüzü Köyü’nde 21 Ekim 2022’de yaşanan olayda, sokak köpekleri tarafından ısırılan ve kuduz teşhisi meselelan 10 yaşında erkek çocuk hasta sebebiyle Türkiye’de halen insan kuduzunun görüldüğünün kamuoyuna duyurulduğu vurgulanan konuşmada, “Aynı bölgede temaslı hasta taraması yapılırken, köpek tarafından ısırıldığını söyleyen başka bir çocuk ise uygun ve zamanında aşı ve immunglobulin uygulanması ile hastalığa yakalanmaktan kurtulmuştur.” bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, kuduz hastalığı ve kuduz riskli temas olgularıyla mücadelede başarılı olabilmek için olguların kzamanitları düzenli tutulması, yaban hayvanlarının aşılanma çalışmalarına devam edilmesi, vatandaşların erken başvuru, yara bakımı ve evcil hayvanların aşılanması meselesunda bilinçlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek yzamanimlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.