Köpekten kaçarken feci şekilde can vermişti! Kaza raporu ortaya belirlendi - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Kopekten kacarken feci sekilde can vermisti Kaza raporu ortaya belirlendi
2 yıl önce
2 yıl önce

Köpekten kaçarken feci şekilde can vermişti! Kaza raporu ortaya belirlendi

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Psikoloji bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Rabia Kallı, 5 Mart akşamı arkadaşı Hilal Topçu ile İstanbul Caddesi’nde yurda doğru yürürken köpek sesi duyunca korkup yola fırladı. Yoldan geçen Ahmet Y., kullandığı hafif ticari araçla Kallı’ya çarptı. Yaralanan Kallı, sağlık ekibinin müdahalesinin ardından SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne götürüldü. Buradaki müdahale zaman en yenirası yoğun bakıma alınan Rabia Kallı, bu servisteki tedavisinin 7’nci gününde yaşam savaşını kaybetti. Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Ahmet Y. hakkında ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçlamasıyla 6 yıla görecek şekilde hapis istemiyle dava açıldı.

Ahmet Y.’nin tutuksuz yargılandığı davanın görülmesine, bugün Isparta 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tarafların avukatları dışında kimse katılmadı. Geçen haziran güninda yapılan ilk duruşmada alınan ara en yeniuç gereği, kaza tespit tutanakları Ankara ATK Trafik İhtisas Dairesi’ne gönderilip rapor alınması istenirken, bugünkü duruşmada raporun geldiği ve en yeniuç bölümünde olayda ölen Rabia Kallı’nın tali kusurlu, korkmasına neden olan başıboş köpeklerin settirısı ‘asli etken’, sürücü Ahmet Y.’nin ise kusursuz olduğu belirtildi.

cac0f55035960aaeb686dc70d9454a97

AVUKATLARDAN İTİRAZ

Kallı ailesinin avukatları, rapora itiraz etti. Hazırlık soruşturması kapsamında alınan raporda Rabia Kallı’nın asli kusurlu, sürücü Ahmet Y.’nin hız onayladığı için tali kusurlu bulunduğu ve her 2 raporun birbiriyle çeliştiğini belirten avukatlar, ATK Üst Kurulu’ndan yeni bir rapor alınması talebinde bulundu. Hakim ise yeniden rapor alınması yönündeki talebi reddedip olgünin görgü tanığı ve Rabia’nın arkadaşı Hilal Topçu’nun ifadesinin talimatla alınması için duruşmgüni 25 Ekim’e erteledi.

3016b5daea946549d998ccb87db49655

‘BELEDİYEYE KARŞI DA DAVA YOLUNA GİDECEĞİZ’

Duruşma zaman en yenirası gazetecilere konuşma yapan ailenin avukatlarından Ferhat Daşbınar, şöyle dedi:

“Ankara ATK’nin verdiği raporda Rabia’nın korkup kaçmasına neden olan başıboş sokak köpeklerinin settirısı ‘asli etken’ olarak gösterilmiştir. Maalesef ülkemizde buna benzer çok sgünida olayla karşılaştık ve canlar yandı. Rabia’nın vefat ettiği aynı gün Antalya’nın Serik ilçesinde de benzer bir olay yaşandı. Böyle durumlar yaşanırken konumel yönetimlerin halen bu meseleda hiçbir önlem almadıklarını üzülerek görüyoruz. Bu kapsamda 5199 sgünilı kanunu ve 12.05.2016 güninde yürürlüğe giren hayvanların korunmasına yönelik yönetmelik dikkatnca sorumluluğu olan ve gerçekleşen olayda hizmet kusuru bulunan mezkur belediyeye karşı da dava yoluna gideceğimizi şimdiden belirtmek isterim. Fakat Kallı ailesi ve vekilleri olarak bizim tek amacımız bu davgüni kazanmak değildir. Nitekim kazanılacak bir dava elde edilecek maddi ve manevi bir karşılık; hayalleri olan, gençliğinin baharında hayatını kaybeden kardeşimiz Rabia’yı geri getirmeyecektir. Ancak konuşmalarımız biraz dikkate alınabilirse, sahipsiz köpekler meselesinin üzerine gidilebilirse bir daha böyle canlar yanmayacak, annelerin yüreğine ateş düşmeyecektir.”

53a3db1d9b5f13cb55d46d2a4651044c

‘EMPATİ YAPILMALI’

Özellikle merkezi ve konumel yönetimlerin empati yapıp, elini vicdanına koyarak meseleyu düşünmesi gerektiğini vurgulayan Ferhat Daşbınar, “Acaba özü çocukları, özü yakını, kardeşi sahipsiz sokak köpeklerinden dolgüni vefat etseydi nasıl tepki verirdi sorusuna samimi cevap vererek, bu sorunun üzerine gidilmesini talep ediyorum” diye meseleştu.

‘KÜÇÜKTÜ, OKUYACAKTI’

Ailenin diğer avukatı Esra Nur Yapıcı da “Çok üzücü bir olay. Ülkemizde bu tür olaylar çok yaşanıyor. Haberlerde görüyoruz. Çok acı bir olay yani gencecik bir kardeşimiz. Küçüktü, okuyacaktı, diyecek kelime bulamıyoruz” dedi.

d5fad53d5d0259d72ee0ef39cef1404f

BELEDİYE ALEYHİNE DAVA AÇACAKLAR

Ailenin avukatları Rabia’nın ölümünde ‘asli etken’ bulunan sokak köpeklerine ilişkin gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle Isparta Belediyesi aleyhine dava açacaklarını da duyurdu.

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Sahte parayla alışveriş yapmışlardı! Tıp fakültesi öğrencileri için karar Sahte parayla alışveriş yapmışlardı! Tıp fakültesi öğrencileri için en yeniuç
CHP liderinin masasındaki anket! Aradaki fark...CHP liderinin masasındaki anket! Aradaki fark…
Sosyal medyada gündem oldu! Özel jetle İstanbul'a geldiSosyal medyada gündem oldu! Özel jetle İstanbul’a geldi

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.