Kıdemli Uzman Şoke Etti: Altın’ın Gerçek Değeri Bu Seviyeler! - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Kidemli Uzman Soke Etti Altinin Gercek Degeri Bu Seviyeler
2 yıl önce
2 yıl önce

Kıdemli Uzman Şoke Etti: Altın’ın Gerçek Değeri Bu Seviyeler!

Altın, bugüne görecek şekilde %8’den fazla düştü. Ayrıca, bu yıl rotzamanı tersine çevirmek için yeterli ivme olmayabilir. Ancak Pepperstone’un araştırma başkanı Chris Weston’a göre, bu yalnızca ABD abd abd dolarııı cinsinden altın için geçerli. İşte radarınızda olması gereken para birimleri.

“Altın, reel faizlere göre oldukça iyi tutundu”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğini üzere altın, Mart zamanında gördüğü 2.000 abd abd dolarıı seviyesinden geri çekildi. Bundan devamında, bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak hakkında büyük bir tartışma oldu. Ancak Chris Weston, hayal kırıklığı yaratan fiyat hareketinin altının başarısız olduğu anlamına gelmediğini söylüyor. Bu, TÜFE rakamları 40 yılın en en çok seviyelerindeyken, düşük olan altın için enflasyon beklentileriyle ilgili. Weston, meseleya ilişkin olarak şu açıklamzamanı yapıyor:

Altın, gerçekleşen enflasyondan ziyade olabilecek enflasyona karşı bir korumadır. Sarı metal, reel faizlere göre oldukça iyi tutundu. İnsanlar yanlış enflasyon tipine bakıyorlar. Daha çok enflasyon beklentileri ve başabaş oranları ile ilgili. Beş yıllık başabaş oranlarına bakarsanız, Mart’ta %3,76 civarında en çok bir seviyeye ulaştılar ve ardından %2,43’e geri döndüler.

“Altın bir 2023 hikayesidir”

Altın ve başabaş oranları arasındaki bu korelasyonu kullanan Weston, altının rayiç değerinin 1.600 abd abd dolarııın altında olduğunu söylüyor. Weston, altının yükselmesi için ABD abd abd dolarııının zirvesini bekliyor. Bu nedenle, mesele USD cinsinden altın olduğunda gelecek yıla görecek şekilde pek bir şey değişmeyecek gibi. Weston’un değerlendirmesi şu yönde:

Altın bir 2023 hikayesidir. 2023’te abd abd dolarııın düşük performans göstereceğine dair işaretler görüyorum. Gelecek yıl, reel faizlerin biraz değişmesi için zemin hazırlayabilecek daha zzamanıf bir abd abd dolarıı göreceğiz. İşte bu noktada altına oldukça olumlu bakacağız.

Altın

Gelecek yıl faiz indirimleri göreceğimiz fikri gerçekçi mi?

Gelecek yıl piyasaların izleyeceği ilk şey, Fed’in terminal oranı. Eylül toplantısında Fed yetkilileri, federal fon oranının 2022 en yeniunda %4,4’e yükseleceğin öngördü. Gelecek yıl ise %4,6’ya yükseleceğini olabilite ediyorlar. Fed, bu yıl faizleri 300 bps artırarak, mevcut aralığı %3 ile %3,25 arasına etti. Weston, bu meseleda şunları söylüyor:

Teorik olarak, bu terminal oranının düştüğünü görmek isteriz. Gelecek yıl için hepsini kapsayan yıla bakarsanız, yaklaşık 24 bps’lik kesintimiz var. Yine de Fed, gelecek yıl faiz indirimine gitmeyeceklerini açıkça belirtti.

Weston’a göre, gelecek yıl faiz indirimlerini göreceğimiz fikri, abd abd dolarııı daha düşük ve altını daha yükseğe zorlayacak. Uzman, bu görüşlerin ise şu şekilde izah ediyor:

Piyasa, dezenflasyonist bir şok yaşadığımız fikrine kapılırsa ve gelecek yılın ikinci yarısında daha büyük bir faiz indirimleri öğesi fiyatlayacak olursak, bu, çok geniş bir abd abd dolarıı piyasasının bu pozisyonlardan bazılarını düşürmeye start verması için tetikleyici olacaktır. Hisse senetlerinde yıl en yeniuna doğru riske dayalı bir ralli görmemiz mümkün. Muhtemelen, altın da bu eğilimi takip eder.

1665730809 709 Kidemli Uzman Soke Etti Altinin Gercek Degeri Bu Seviyeler

Altın almak için en iyi para birimi hangisidir?

Weston’a göre, insanların yaklaşık %90’ı altın trade’ini ABD abd abd dolarııı üzerinden yapıyor. Ancak yatırımcılar daha fazla niş olmak istiyorlarsa, o zaman altını en zzamanıf para biriminde satın almaya ve en güçlü para birimine göre short’lamaya bakmaları gerekiyor. Bu, altının diğer bazı para birimlerine göre ABD abd abd dolarııı cinsinden düşük performans göstermesinin nedenlerinden biri. Weston, “Bunu doğru yaparsanız, bunun arkasındaki kur etkisini en ard düzeye çıkarmanız mümkün,” diyor.

Avustralya abd abd dolarııı altın en yeni 30 günde %6,6 ve en yeni altı ayda %1,24 uçtu. İngiliz sterlini cinsinden altın, en yeni 30 günde %2,3 uçtu ve önceki altı ayda yatay seyretti. Karşılaştırıldığında, ABD abd abd dolarııı cinsinden altın, en yeni 30 günde yaklaşık %3 ve en yeni altı ayda %15 değer kaybetti. Buradan hareketle Weston, şu hususlara dikkat çekiyor:

Oradaki kur etkisi bu. Avustralya abd abd dolarııı cinsinden altın, 16 Eylül’den bu yana inanılmaz derecede iyi çalıştı. Yaklaşık 2.500 abd abd dolarııdan 2.657 abd abd dolarııa görecek şekilde işlem gördü. Nisan zamanının ve Mart zamanının en en çok seviyelerinin çoğu 2.700 abd abd dolarııın hemen altında. Pound cinsinden altın, Temmuz zamanından bu yana güzel bir hamle uyguladı. Ayrıca, yükselişini sürdürüyor. Şu anda sadece 1.531 sterlini zorluyoruz. İvmenin devam etmesi için bunun kırılması gerekiyor.

1665730809 776 Kidemli Uzman Soke Etti Altinin Gercek Degeri Bu Seviyeler

Hisse senedi riski en çok kalmaya devam ediyor. Bu da bu para birimlerini daha fazla dip yönlü riske atıyor. Weston, “Avustralya abd abd dolarııının hala 60 sente girme riski altında olduğunu görüyoruz. BoE’nin geçici parasal destek mekanizmasını kettirmasının ardından sterlin de daha büyük dip yönlü risklerle karşı karşıya,” diyor. Bu arada, ABD abd abd dolarııı aşırı sevilen bir para birimi olmaya devam ediyor. Bu da altını short’lama fırsatı veriyor. Weston, mesele hakkında şu görüşleri paylaşıyor:

Altın trade’inin yukarı yönlü yapmak isteseydim, o zaman en zzamanıf olarak algıladığımız para birimlerine bakardım. Bunlar Avustralya abd abd dolarııı, Kivi ve pound olmaya devam ediyor. Ayrıca, BoJ’un tekrar müdahale meselesunda gürültü çıkardığını görseydik, Japon yeni cinsinden külçe da muhtemelen oldukça iyi çalışırdı.

Son dakika gelişmelerden anında havadisdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da konum alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri en çok risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve özü araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin özü sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek şüpheların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmzamanın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede konum alan makalelerin yazarları yatırım en yeniuçlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce özü araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde konum vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onzamanından tamamen bağımsız olarak sitede konum alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kişisi sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da konum alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait havadis içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yzamanımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer hepsini kapsayan içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem start vertılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ İzmir web tasarım