İki haftzamani geçen öksürüklerin akciğer kanseri belirtisi olabileceği dikkatsı - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Iki haftayi gecen oksuruklerin akciger kanseri belirtisi olabilecegi uyarisi
2 yıl önce
2 yıl önce

İki haftzamani geçen öksürüklerin akciğer kanseri belirtisi olabileceği dikkatsı

Tokuç, AA muhabirine, dünyada en sık görülen ikinci kanser türünün, akciğer kanseri olduğunu belirtti.

Dünyada yaklaşık 20 milyon kanser vakası görüldüğünü, bunun yüzde 12’sinin akciğer kanseri olduğunu anlatan Tokuç, “Bu 20 milyon kanserden yaklaşık 9,5 milyon ölüm gözleniyor. Bu ölümlerin 2 milyona yakını da akciğer kanseri.” dedi.

Tokuç, akciğer kanserinin Türkiye’de erkeklerde daha fazla görüldüğünü ve daha öldürücü olduğunu ifade etti.

Bu kanser türünün geç belirti verdiğini vurgulayan Tokuç, “Tanı konduğu zaman hastalık ya çok ilerlemiş oluyor ya da uzak metastazlar yapmış oluyor. Kemiğe, beyne veya vücutta her hangi bir konume kolay metastaz yapmış olabiliyor.” diye meseleştu.

Kanserde “erken tanı” önemli

Akciğer kanserine karşı önem alınması ve sigaradan uzak durulması tavsiyesinde bulunan Tokuç, şöyle devam etti:

“Sigarzamani bırakmak, alkolden mümkün olduğunca uzak durmak, hareketli yaşam, doğru beslenmek önemli. Sigara içenlerde öksürük hep rastlanan bir belirti, gece öksürükleri özellikle… Sigara içenler bunları pek önemsemiyorlar. Kanser başka belirtiler vermeye start verdığında da geç kalınmış oluyor. O yüzden 2 haftzamani geçen öksürükler, özellikle koyu renk ve kanlı balgam çıkartılıyorsa bu akciğer kanseri açısından mutlaka dikkatcı olmalı. Nefes darlığı, göğüs ağrısı, iştahsızlık, kilo verme, mutlaka dikkatcı olmalı. 2 7 gündan fazla süren balgamlı öksürük durumunda mutlaka hekime başvurulması gerekiyor.”

Tokuç, akciğer kanserinin çok fazla yzamanilabildiğini, en önemli nedeninin ise tütün olduğunu dile getirdi.

Akciğer kanserinden ölenlerin yüzde 80’ninde sigara öyküsünün pozitif olduğunu gördüklerini aktaran Tokuç, “Sadece sigara içmek değil, pasif içicilik de akciğer kanserine yakalanmada etkili oluyor. Akciğer kanserinden ölenlerin bir kısmı da sigara içmeyen ama sigara dumanına maruz kalmış kişiler olduğu görülüyor. Akciğer kanserine bağlı ölümlerde yüzde 5’i de hava kirliliğinden dolzamani oluyor. Hava kirliği akciğer kanseri meselesunda kesin kanserojenler arasında konum alıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek yzamanimlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.