El Salvador’daki İşletmelerin Yüzde 20’si Bitcoin ile Ödeme Kabul Ediyor - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
El Salvadordaki Isletmelerin Yuzde 20si Bitcoin ile Odeme Kabul Ediyor
7 ay önce
7 ay önce

El Salvador’daki İşletmelerin Yüzde 20’si Bitcoin ile Ödeme Kabul Ediyor

El Salvador’un bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmesinden yaklaşık 10 ay sonra işletmelerin %20’sinin bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul ettiği açıklandı.

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER), El Salvador’da bir araştırma yürüttü. NBER’in yaptığı araştırmaya göre El Salvador’da işletmelerin %20’si bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul ediyor.

Yaklaşık 1800 yetişkin El Salvador’luyu kapsayan araştırmanın asıl amacının bitcoin benimsenmesini ölçmek olduğu belirtildi. Araştırmaya göre devlet destekli bitcoin cüzdanı Chivo’yu indiren kullanıcılar nakit kullanımını %10 oranında, banka kartı kullanımını ise %11 oranında azalttı.

Ayrıca NBER tarafından hazırlanan rapora göre, bitcoin ile ödeme kabul eden firmaların %71’i bitcoin’lerini satarak dolara dönüştürüyor ve çekiyor. %17’lik kısmı dolara dönüştürerek Chivo cüzdanında tutuyor ve %12’si ise BTC olarak cüzdanda bulunduruyor.

Geçtiğimiz günlerde Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i yasallaştırmıştı ve ülkenin itibari para birimiyle Bitcoin’i aynı şekilde kullanılmasına izin verilmişti.

Adblock test (Why?)

Paylaşın