Davada kritik gelişme! Adnan Oktar... - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Davada kritik gelisme Adnan Oktar
2 yıl önce
2 yıl önce

Davada kritik gelişme! Adnan Oktar…

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Marmara Ceza ve İnfaz Kurumu karşısındaki salonda yapılan ilk duruşmaya Adnan Oktar’ın da aralarında bulunduğu tutuklu sanıklar getirildi. Salonda bazı tutuksuz sanıklar ve sanık avukatları da hazır bulundu. Duruşmzamani çok szamanida izleyici de takip etti.

TUTUKLU SANIKLARDAN TAHLİYE TALEBİ

Duruşmada tutuklu sanıklar tahliyelerine yönelik savunma etti. Sanıklar suçlamaları kabul etmekonumek, tahliye talebinde bulundular. Sanık avukatları da müvekkillerinin üzerlerine atılı suçları gerçekleştirmediklerini, dosyada bulunan delillerin usulsüz toplandığını iddia ederek tahliyelerini istedi.

TUTUKLU SANIKLARIN TUTUKLULUK HALİ DEVAM

Mahkeme heyeti, sanık savunmalarının ardından ara en yeniuçını açıkladı. Heyet, Adnan Oktar’ın da aralarında bulunduğu tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına en yeniuç verdi. Heyet, bir kısım tutuksuz sanıkların adli kontrol şartlarının ktopladırılmasına hükmetti. Mahkeme heyeti, sanık ve avukatların taleplerinin duruşmzamani uzatmaya yönelik olduğunu değerlendirerek, reddine en yeniuç verdi.

DOSYA MÜTALAA İÇİN SAVCIYA GÖNDERİLDİ

Heyet, etkin pişmanlıktan yararlananların ifadelerinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına göndererek gereğinin yapılmasına en yeniuç verdi. Mahkeme heyeti, mütalaasını hazırlaması için dosyzamani duruşma savcısına göndererek, duruşmzamani erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ocak 2021’de açıkladığı en yeniuçında, örgüt yöneticisi olmak suçundan yargılanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna’ya ayrı ayrı 9 bin 803 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine hükmetmişti. Mahkeme 107 sanığa “örgüt üyeliği” suçundan 4 yıl 6’şar ay, 20 sanığa da “örgüte üye olmak”, “gerçeğe aykırı mal bildirme”, “örgüte yardım etme”, “suçluyu kzamanirma”, “ruhsatsız silah taşıma” ve “tehdit” suçlarından 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 aya görecek şekilde değişen miktarlarda hapis cezası vermişti. Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan 12 sanığa “örgüte üye olmak” suçundan 11 ay 7’şer gün hapis cezası veren mahkeme, bu sanıklarla ilgili hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını en yeniuça bağlamıştı. Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksu’nun tahliyesine en yeniuç veren mahkeme, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama en yeniuçı çıkarılmasını en yeniuçlaştırmıştı. Sanıklardan 3’ünün hepsini kapsayan suçlardan beraatına hükmeden mahkeme, sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Szamanin, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakışan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık’ın tutuklanmalarına en yeniuç vermişti. Bir kısım sanıkların bazı suçlardan beraatını en yeniuçlaştıran heyet, 80 sanığı ise çeşitli suçlardan 3 yıl ile 36 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırmıştı.

ww

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI BOZMUŞTU

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi ise Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik, aralarında Oktar ve örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 84’ü tutuklu 215 sanık hakkında konumel mahkemece verilen hükmü usulden bozmuştu. İstinafın bozma en yeniuçıyla 68 sanığın, tutuklulukta geçirdikleri süre ve haklarındaki hükümlerle ilgili bozma nedenleri dikkate alınarak tahliyelerine en yeniuç verilmişti. Alınan en yeniuçda, suç örgütü lideri Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Sucu, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmişti. Kararda, suç örgütü elebaşı Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Sucu, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk halinin devamına hükmedilmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin “usul ve yasaya aykırı” olduğunu belirterek, sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama en yeniuçı çıkarılmasını istemişti. İtirazın reddedilmesinin ardından Başsavcılık, bir ard mahkeme olan 2. Ceza Dairesine yeniden itirazda bulunmuştu. Söz meselesu itirazı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61’i hakkında “cinsel stopladırı” suçundan tutuklamaya yönelik yakalama en yeniuçı çıkartılmasına hükmetmişti. Haklarında yakalama en yeniuçı çıkartılan 61 sanıktan 50’si gözaltına alınmalarının ardından tutuklanmış, dava dosyası ilk derece mahkemesine gönderilmişti. (DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Erzurum'da deprem mi oldu? Erzurum’da deprem mi oldu?
Sıcak severler üzülecek: 2023'e kadar vedalaşınSıcak severler üzülecek: 2023’e görecek şekilde vedalaşın
Putin'den dünyaya mesaj: HazırızPutin’den dünyaya mesaj: Hazırız

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ İzmir web tasarım