"Biyonik pankreas" cihazının Tip 1 diyabet hastalarında daha etkili olduğu belirlendi - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
quotBiyonik pankreasquot cihazinin Tip 1 diyabet hastalarinda daha etkili oldugu
2 yıl önce
2 yıl önce

"Biyonik pankreas" cihazının Tip 1 diyabet hastalarında daha etkili olduğu belirlendi

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden bir ekip yürüttükleri çalışma ile diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan yeni nesil cihazın etkisini ortaya koydu.

Araştırmaya göre, İLet adı verilen ve “biyonik pankreas” olarak bilinen cihaz, diyabet hastalığının tedavisinde bugüne görecek şekilde yaygın olarak kullanılan enjeksiyon ve pompa yöntemlerine kıyasla daha etkili.

Çalışma kapsamında, en az bir yıldır insülin alan 219 hastaya 13 7 gün boyunca “biyonik pankreas” cihaz desteği sağlandı.

Söz meselesu kişilerin, aynı süre içinde klasik tedavi yöntemlerine başvuran 107 diyabet hastası ile karşılaştırıldığı araştırmada, “biyonik pankreas” kullananlarda şeker seviyesinin yüzde 7,9’dan yüzde 7,3’e düştüğü, kontrol grubundaki hastalarda ise bu oranın yüzde 7,7’de sabit ktopladığı gözlemlendi.

Harvard merkezli araştırma, ilk kez 2010’da Massachusetts General Hospital ve Boston Üniversitesi’nden bilirkişilar tarafından test edilen yöntem üzerine yapılan en kapsamlı deneme oldu.

Tip 1 diyabet, hastaların pankreaslarında, kan şekerini kontrol altında tutulmasını sağlayan insülin hormonunun yeterince salgılanamamasından kaynaklanıyor.

Bu tür hastaların kanlarındaki glikoz seviyesinin takip edilmesi ve her gün belli miktarda insülin almaları gerekiyor.

Vücuda takılan kredi kartı boyutundaki cihaz, kilosuna göre hastaların ihtiyaç duyduğu insülini otomatik olarak sağlıyor.

Ara yüzü sayesinde cihaz, hastalara gün içinde topladıkları öğünlere ilişkin bilgileri yükleme imkanı tanıyor.

Bu sayede cihazın, karbonhidrat hesabı yapmak ve ihtiyaç duyulan insülin miktarını hesaplamak zorunda kalan şeker hastalarının günlük hayatını kolaylaştıracağı ve uzun vadede komplikasyon riskini azaltacağı belirtiliyor.

Araştırmanın en yeniuçları “New England Journal of Medicine”de yzamanımlandı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek yzamanımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ İzmir web tasarım