Bebek Sakinleştiren Müzik - Bebek Sakinleştirici Uyku Müziği Bebeğiniz Anında Uyusun - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
2 yıl önce
2 yıl önce

Bebek Sakinleştiren Müzik – Bebek Sakinleştirici Uyku Müziği Bebeğiniz Anında Uyusun

Bebek Sakinleştiren Müzik – Bebek Sakinleştirici Uyku Müziği Bebeğiniz Anında Uyusun

Birçok ebeveyn bebeklerini uyutmak için hangi müzikleri ya da sesleri kullanmaları gerektiği sorusuna yanıt aramaktadır. Özellikle yenidoğanların uykuya dalma ve uyku bölünmesi sorunları yaşadığı ilk 6 ayda aileler, bebeklerinin huzur içinde uyuması için hangi müzikleri dinletmesi gerektiğini araştırmaktadır. Bu ailelerin birçoğunun, ninni ya da piş piş sesi gibi geleneksel yöntemlere başvurmasına rağmen bu yöntem bebek sakinleştirici sorununu çözmekte etkili olamamaktadır çünkü bu sesler, bebeklerin uykuya dalmasına yardımcı olmasına rağmen dış uyaranlar tarafından yeniden uyandırılmalarının önüne geçememektedir. Maalesef ki bir diğer başvurulan yöntem olan, internette bebek uyutan müzik ya da çocukları özellikle sakinleştiren bebek uyku müziği adı altında yayınlanan sesler de bebek uyutmakta etkili değildir çünkü konu müzik olduğunda bebeklerin vereceği tepkiler, bebeğin anne karnında dış dünyadan duydukları seslere göre farklılık gösterebilmektedir. Öte yandan fön makinesi sesi, elektrikli süpürge sesi, deniz dalgaları gibi sesler tarafından sağlanan beyaz gürültü, bebek uyutan sesler arasında en etkilisi olarak görülmektedir. Beyaz gürültünün faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyor ve faydalı olacağını umuyoruz.

Neden Bebek Sakinleştiren Müzikler Daha Etkilidir?
Beyaz gürültü, anne karnındaki uğultuya en çok benzeyen bebek sakinleştiren müzik gibi ses olma özelliği sayesinde, yenidoğanların kendilerini anne karnındaki kadar huzurlu hissetmesini ve sakinleşmesini sağlamaktadır. Öte yandan, bebek sakinleştiren müzikler adıyla sunulan müzikler hem bebekleri hem de yetişkinleri sakinleştirmekte etkili olmalarına rağmen beyaz gürültü gibi anne karnındaki huzuru sağlama özelliğine sahip değillerdir.

Bir çok sakinleştirici bebek uyku müziği sayesinde sakinleşerek kolayca uykuya dalmakta ve beyaz gürültünün maskeleme özelliği sayesinde, dış seslerden etkilenerek uyanmamaktadır. İşte bu maskeleme özelliği, beyaz gürültüyü bebek rahatlatan müzik olarak kullanılan geleneksel yöntemlerden ayırmaktadır çünkü ninni ya da pış pış sesi, bebek uyku müziği size çok yardımcı olsa da maskeleme özelliğine sahip değildir. Bu yüzden piş piş sesi dinleyerek uyuyan bebeğinizin uykusu, kardeşinin ya da komşuların gürültüsü tarafından bölünebilir.
Bebek uyutan müzikler, her bebekte ve yenidoğanda, anne karnında ya da evde maruz kaldığı seslere bağlı olarak, farklı etkilere sahip olmasına rağmen beyaz gürültü birçok bebekte etkili olmaktadır. Yapılan araştırmalar, yenidoğanların %80’inin beyaz gürültü ile 5 dakika içinde uykuya dalabildiğini, yalnızca %20’sinin ise sessiz bir ortamda uyuduğunu göstermiştir.

 

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.