Bakan Soylu'dan videolu paylaşım! 'Kadına şiddet insanlık dışıdır' - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Bakan Soylu039dan videolu paylasim 039Kadina siddet insanlik disidir039
2 yıl önce
2 yıl önce

Bakan Soylu'dan videolu paylaşım! 'Kadına şiddet insanlık dışıdır'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin paylaşımda bulundu. Soylu, paylaşımında “Aslında pek çok sorunu dünyayla beraber yaşıyoruz. Terör, trafik kazaları, afetler, en en yeni Kovid-19 salgını. Ancak öyle bir tanesi var ki bize asla yakışmıyor. ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır’ diyen ‘kadına el kalkmaz’ diyen bir millete hiç ama hiç yakışmıyor. Bir kadına, bir çocuğa, bir anneye, ayrılmak isteyen eşe, çıktığı eşine ve nişanlıya şiddet göstermek, sırf kadın ve çocuk olduğu için zulmetmek. Bunlar bize yakışmıyor. Bu ne haktır, bu ne insanlıktır ne de erkekliktir. Dinde de vidanda da konumi yoktur. Dünya gibi biz de aile içi ve kadına şiddete yönelik mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadına şiddet meselesunda bütün bakanlıkların koordineli bir şekilde çalıştığını ifade eden Bakan Soylu, “21’inci yüzyılın başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde bu alanda ülkemizde devrim niteliğinde adımlar atıldı. Her şeyden önce anayasa değiştirerek kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapmzamani ilk defa bir anayasa kuralı haline getirdik. Aile içi ve kadına şiddete yönelik şiddeti engellemek için kanunlar, yönetmelikler ve uygulamalar edildi. Namus ve töre cinayetlerinde yapılan ceza indirimleri, mahkemelerdeki iyi hal indirimleri de kettirıldı. Diğer meselelarda olduğu gibi bu meseleda da bizim stratejilerimiz var. En yenisi Szamanin Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Aile Bakanlığı koordinesinde, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet, Sağlık, İçişleri Bakanlıkları ve Diyanet İşleri Başkanlığı’yla hazırlanan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2021- 2025 4’üncü Ulusal Eylem Planı geçtiğimiz mart zamaninda yürürlüğe girdi. Buna ek olarak 2022 yılı içinde her birimin sorumlu olduğu faaliyet planı da yzamanimlandı. Tüm bu belgelerdeki bakanlığımıza düşen görevler çerçevesinde aile içi ve kadına yönelik şiddeti önlemek için pek çok uygulamzamani hayata geçiyor” dedi.

Kadın Destek Uygulaması (KADES) uygulamasının uluslararası bir ödül ettiğını hatırlatan Bakan Soylu, “Tedbirlerin bir kısmı önleyici olmaya yönelik öncelikle modern teknolojinin hepsini kapsayan imkanlarını sahaya sürdü. Mesela 2018 yılında ‘KADES’ adlı uygulamzamani devreye etti. Kadınlarımız bunu cep telefonlarına indiriyorlar. Bir panik butonu gibi çalışıyor. Acil durumda tek dokunuşta 112 Acil Çağrı Merkezimize ihbar düşüyor ve en yakın ekibi yönlendiriyoruz. 27 Ekim itibariyle 4 milyon 105 bin kadın bu uygulamzamani telefonuna indirdi, 536 bin ihbar ettik. Ekiplerimiz hepsine gitti. Bunların 318 bini gerçek ve tehlike içeren ihbarlar ve hepsine müdahale edildi. Küçük bir not; başarısından dolzamani ‘KADES’ uluslararası ödül etti. Fransa ve Belçika’da uygulamzamani örnek etti. Bir diğer tedbirimiz, bakanlığımız Güvenlik Acil Durum Merkezi’mizdeki yani ‘GAMER’deki elektronik kelepçe izleme merkezimizde riski en çok vakalarda mahkeme en yeniuçıyla takılan elektronik kelepçeler. Bu merkezden 7 gün 24 saat izlenmektedir. Aynı anda 1500 vakzamani takip edebiliyoruz. Uzaklaştırma en yeniuçı olan erkek, kadına yaklaştığında sistem dikkatyor ve ekiplerimiz anında müdahale ediyor. Şu ana görecek şekilde bin 950 vakaya izledik, halen 747 vakanın izlemesi de devam ediyor. Öte yandan kadınlarımızın, şikayet imkanlarını ve şikayet takip kapasitemizi artırma yoluna gittik” diye meseleştu.

‘KADINA YÖNELİK ŞİDDET OLAYLARINDA TEMEL YAKLAŞIMIMIZ ÖNLEYİCİ OLMAKTIR’

Bakan Soylu, kadının korunmasına yönelik önemli adımlar atıldığını ve atmaya da devam edildiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 1005, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 242 olmak üzere toplam 1247 konumde aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele Büro Amirliği kuruldu ve her ilçede ulaşılabilir oldu. 100 bin nüfusun üzerindeki kadın, meselek evi olmayan belediyeler meselek evi açmaları meselesunda dikkatldı ve süre verildi. Ayrıca polis merkezi amirlikleri ve jandarma karakollarında ki güven masalarına 3 bin kadın peren yeniel görevlendirerek kadınlarımızın özülerini daha rahat ifade etmeleri sağlandı. Öte yandan valilik ve ilçelerimizde bulunan açık kapı birimlerimizde de bu şikayetlerin alınmasını ve çözümlere yönlendirilmesini sağladık. Bu kanallara açtıkça alınan şikayetler elbette ki tedbir en yeniuçları da ulaşılabilirlik de yükseldi. Kadına yönelik şiddet olaylarında temel yaklaşımımız önleyici olmaktır. Bunun için işin risk verii boyutuna ayrı bir önem veriyoruz. Bu maksatla dünyada da kullanılan risk veri formlarını ve yöntemlerini kullanıyoruz. Her olayda olaya özel bir kzamanit ve risk değerlendirme formu doldurup veri ediyoruz. Bu formalarımızı sürekli yeni kriterlerle güncelliyoruz. Şimdi de yeni bir projeyle bu verileri yapay zeka algoritmalarıyla yapmak için çalışma start verttık ve şu an test aşamasındzamaniz. İnşallah çok kısa süre içerisinde her olay için daha isabetli, daha erken dikkat veren ve daha önleyici bir sisteme hep birlikte kavuşmuş olacağız. Her meseleda olduğu gibi aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede de işin en önemli unsuru, tabii ki insan, bilirkişi peren yeniel ve toplumsal farkındalık. Bunun için yoğun bir eğitim programı izliyoruz.”

İçişleri Bakanlığında aile ve kadına karşı şiddetle mücadele alanında çalışan peren yeniellere verilen eğitimlerin istatistiklerini paylaşan Bakan Soylu, “Son 3 yılda toplam 327 bin kolluk peren yenielimize bu meseleda eğitim verdik. Ayrıca en yeni 2 yılda 38 bin erbaş ve ere Polis Akademisi ve Jandarma, Sahil Güvenlik Akademisinde öğrenim gören yaklaşık 24 bin öğrenciye, bin 327 mülki idare amirimize, yani kaymakamlarımız, valilerimize, 18 bin muhtarımıza bu meseleda eğitim verdik ve yepyeni bir projeyi start verttık. ‘Kadına El Kal-ka-maz’ adını verdiğimiz bu projeyle erkek odaklı yaygın bir bilgilendirme çalışması yapıyoruz. Şu ana görecek şekilde tam 5 milyon erkeğe ulaştık. 100 binden fazla afiş ve pankart hazırlandı. 1 buçuk milyondan fazla broşür dağıtıldı. Tüm bu çalışmalar en yeniucunda geldiğimiz nokta şudur, 2015 yılında yıllık maalesef 360 kadın cinayeti yaşanmış. Nüfusumuz yüzde 7 buçuk artmasına rağmen geçen yıl 309’a indi. Bu yıl da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik bir azalış var. Yani bir iniş trendi var. 2015’te şüpheliye yönelik verilen önleyici tedbir en yeniuçı szamanisı 29 bin, 2021 yılı en yeniunda bu szamani 726 bin olmuştu. Bu yıl ise halen 608 bin. Yani devletin bütün organları aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele meselesunda tam bir seferberlik halindedir” diye meseleştu.

‘HEDEFİMİZ SIFIR ŞİDDET’

Farklı ülkelerdeki aile içi ve kadına yönelik şiddete de değinen Bakan Soylu, “Şimdi bir de dünyadaki duruma bakalım. Aile içi ve kadına yönelik şiddete ölüm oranı Türkiye’de milyonda 5 ve hala düşüyorken, Amerika’da milyonda 22. Yani 4 katı. Ukrayna’da milyonda 21. Belçika, Avustralya ve Romanya’da milyonda 8. İsrail ve Hırvatistan milyonda 7. Finlandiya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti milyonda 6. Almanya, Hollanda, İsveç, İspanya ve Norveç bizimle aynı. Yani milyonda 5. Birçok ülkede bu ölüm oranları sadece eşi, çıktığı eşi ve kız arkadaşını kapsamasına rağmen; bizde aile içi anne, kız kardeş gibi bireyleri de kapsamaktadır. Elbette 1 szamanisına bile tahammülümüz yoktur. Bir aile içi şiddete, bir kadına şiddete, bir ölüme dahi tahammülümüz yoktur. Hedefimiz sıfır şiddet. Bu szamaniların tamamı sıfır olana görecek şekilde şiddet, sıfır can kaybı, sıfır gözyaşı, sıfır olana görecek şekilde hepsini kapsayan kadınlarımız özüni her zaman güvende hissedene görecek şekilde çalışmaya devam. Aile içi şiddet ve kadına şiddet, insanlık dışı kadına el kalkamaz” diye meseleştu. (DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İçişleri Bakanı Soylu, Bulgar mevkidaşı Demerdzhiev ile telefonda görüştüİçişleri Bakanı Soylu, Bulgar mevkidaşı Demerdzhiev ile telefonda görüştü
Bartın Amasra'da 42 madencinin öldüğü faciada dikkat çeken ifadeler! İki yıldır iş yapmadan sadece oturup maaş almışBartın Amasra’da 42 madencinin öldüğü faciada dikkat çeken ifadeler! İki yıldır iş yapmadan sadece oturup maaş almış
Dokunduğu yere şifa veriyor: Kulak kaşıntısını, eklem ağrısını...Dokunduğu konume şifa veriyor: Kulak kaşıntısını, eklem ağrısını…

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.