Bakan Koca: İstanbul'da tedavi gören 6 madenciden 5'inin durumu ciddi - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
Bakan Koca Istanbul039da tedavi goren 6 madenciden 5039inin durumu ciddi
2 yıl önce
2 yıl önce

Bakan Koca: İstanbul'da tedavi gören 6 madenciden 5'inin durumu ciddi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Amasra’da meydana gelen maden patlamasında yaralanan ve ambulans uçakla Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesine sevk edilen yaralı madencileri ziyaret etti.

Ziyaretin ardından hastane önünde konuşma yapan Koca, maden patlamasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Koca, “Bartın’da şu an takip edilen 3 hastamız var. Genel durumları iyi, solunum cihazına bağlı olan bir hastamız yok. Zannediyorum 2 veya 3 gün içinde taburcu edebiliriz.” dedi.

Patlama bölgesinden 5’i yanık, 1’i ise karbonmonoksit zehirlenmesi teşhisiyle 6 hastanın ambulans uçakla en geniş imkanlara sahip olan merkeze getirildiğini ifade eden Koca, şöyle meseleştu:

“Biraz önce hastalarımızı ziyaret ettim. Her biriyle ilgili arkadaşlarımızla birlikte değerlendirmeleri uyguladık. Devamında da yakınlarına bilgi verdik. 6 hastamızın 5’inin durumları ciddi. 5’i de solunum cihazına bağlı ve yanık yüzdeleri yüzde 65 ila 85 arasında değişmekte. Hatta bir hastamız dün nakli yapılırken hastanemize ettiğımızda arrest dediğimiz, kalbinin durduğu ve canlandırma ile geri dönen bir hastamızdı. O hastamızın düne göre durumunun daha iyi olduğunu söyleyebiliriz ama ciddiyetini korumaya devam ediyor. Yanık hastalarının durumlarının yani 5 hastanın durumlarının ciddi olduğunu, özellikle ilk 4 günün kritik olduğunu, bütün arkadaşlarımızın yanık merkezinde, yoğun bakım ünitesinde ilgili branşlarla birlikte hassasiyetle takip ettiklerini söyleyebilirim.”

Koca, hastaların hassasiyetle kontrol edildiğini kaydederek, “Ben de yakından takip ediyorum, Cumhurbaşkanımız da özellikle her hastamızı yakından takip ediyor ve bu anlamda bilgi almakta. Önümüzdeki 3-4 gün biraz daha yakın takiple seyirlerini görmemiz gerekecek.” diye meseleştu.

Karbonmonoksit zehirlenmesi olan hastanın solunum cihazına bağlı olmadığı bilgisini veren Bakan Koca, “Genel durumu daha iyi. Kendisiyle hatta meseleştuk ama önümüzdeki 3-4 gün zirve basınçlı oksijen tedavisine cevabı ile, dün bir kez edildi. Bugün durumu daha iyi.” diye meseleştu.

Bakan Koca, yaralı madencilerin yakınlarıyla bir araya geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından uyguladığı konuşmada, “Tedavileri Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde yapılan 6 hastamızın yakınlarıyla bir araya gelerek, özülerine hastanemizin yönetici hekimleriyle birlikte bilgi verdim. Hasta yakınları, kolaylıkla iletişim kurulabilecek şekilde, hastanenin özel bir kısmında ağırlanacak.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan havadisler, özetlenerek ygünimlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.