ABD Başkanı Biden'dan İran konuşması! 'Endişelenmeyin' dikonumek duyurdu: Çok yakında... - Türk Haber 7 | Güncel HaberlerTürk Haber 7 | Güncel Haberler
ABD Baskani Biden039dan Iran konusmasi 039Endiselenmeyin039 dikonumek duyurdu Cok yakinda
2 yıl önce
2 yıl önce

ABD Başkanı Biden'dan İran konuşması! 'Endişelenmeyin' dikonumek duyurdu: Çok yakında…

İran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına edildiktan devamında komaya girerek hastaneye kettirılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin hayatını kaybetmesi devamındasında işe koyulyan protestolar devam ediyor. Mahsa Emini’nin hayatını kaybetmesi dünyada büyük yankı uyandırırken Joe Biden “Endişelenmeyin, İran’ı özgürleştireceğiz. Onlar çok yakında özülerini özgürleştirecek” konuşmasını uyguladı.

“ENDİŞELENMEYİN, İRAN’I ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ”

ABD Başkanı Biden, 8 Kasım’daki Kongre ara seçimleri öncesi Kaliforniya’da düzenlenen Demokrat Parti etkinliğinde uyguladığı meseleşmada, İran’daki gösterilerine değindi.

Konuşması sırasında destekçilerinin cep telefonlarını kettirarak “Özgür İran” mesajı göstermesi üzerine Biden, “Endişelenmeyin, İran’ı özgürleştireceğiz. Onlar çok yakında özülerini özgürleştirecek.” dedi.

Biden meseleya ilişkin daha fazla konuşma yapmadı.

İRAN’DAN BIDEN’IN SÖZLERİNE YANIT

ABD Başkanı Biden’ın Kaliforniya eyaletindeki meseleşmasında kullandığı ifadelere işaret eden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, “Birkaç saat önce ABD Başkanı’nın belki de dikkati dağıldığı için bir konuşma uyguladığını öğrendim. ‘İran’ı özgürleştirmeyi hedefliyoruz’ dedi. İran, 43 yıl önce özgürleşti ve sizin esaretinize düşmemeye en yeniuçlıdır.” dedi.

thumbs_b_c_3e5787ddf104c996ad0fa9b871517f65

Konuşmasında ülkede genç bir kadının polis nezaretinde hayatını kaybetmesinin ardından işe koyulyan ve yaklaşık 50 gündür devam eden protestolara da değinen Reisi, göstericileri “bazı aldatılmış kişiler” veya “hainler” olarak niteledi.

Çok sgünida can kaybının olduğu olaylardan ABD’yi sorumlu tutan Reisi, “Düşman bugün ulusal birliğimizi hedef almıştır. ABD, bugün güvenliğimizi, huzurumuzu ve iktidarımızı hedef almıştır. Bu meseleda uyanık ve basiretli olmalıyız. Bugün isyanda olan herkes düşmanın stratejisi doğrultusunda hareket etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına edildiktan devamında komaya girerek hastaneye kettirılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi İran’da ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Olaylarda resmi kaynaklardan sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair konuşmalar yapılsa da ölü sgünisı hakkında net bilgi verilmedi.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise gösterilerde 253 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan havadislerde ise gösteriler sırasında şu ana görecek şekilde 30’dan fazla güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

ABD VE İSRAİL’İ SUÇLUYORLAR

İran yönetimi, yaklaşık 50 gündür devam eden olayları, “ülkeyi parçalamgüni hedefleyen ABD ve İsrail gibi güçlerin komplosu” olarak değerlendiriyor.

ABD, Mahsa Emini gösterilerinde polisin eylemcilere yönelik müdahalesine ilişkin bazı İranlı güvenlik yetkililerine uyguladırım en yeniuçları almıştı.

Washington yönetimi, buna ek olarak yakın zamanda İran’a, “Ukrayna’da kullanması için Rusya’ya silahlı insansız hava araçları ve teknik yardım sağladığı” gerekçesiyle uyguladırım uygulamıştı.

İran da ABD’nin uyguladırımlarına karşılık 1 Kasım’da “ülkedeki şiddeti kışkırtmak ve iç işlerine müdahale” gerekçesiyle ard düzey sivil ve askeri yetkililerin de aralarında bulunduğu Amerikalı 10 kişi ve 4 kuruluşa uyguladırım en yeniuçı almıştı.

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yüzde 20'lik artış! Fransa'da yılbaşından beri 18 binden fazla "düzensiz göçmen" sınır dışı edildiYüzde 20’lik artış! Fransa’da yılbaşından beri 18 binden fazla “düzensiz göçmen” sınır dışı edildi
"Defineyi çıkarmak için mezarlığa kan lazım" İddia kan dondurdu“Defineyi çıkarmak için mezarlığa kan lazım” İddia kan dondurdu
Rusya'dan Türkiye açıklaması: Güvenin ana faktörüdürRusya’dan Türkiye konuşması: Güvenin ana faktörüdür

Adblock test (Why?)

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ İzmir web tasarım